Dönüştürücü liderliğin pozitif psikolojik sermaye üzerindeki etkisi: İstanbul ilinde bir araştırma
The effect of positive psychological capital on transformational leadership: A study in İstanbul
  1. Tez No: 555182
  2. Yazar: SEMRA KÖSE ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz iş dünyasındaki şiddetli rekabette işletmeler verimliliklerini arttırabilmek, piyasa içerisinde var olabilmek ve başarı stratejisini sürdürülebilmek için işletmeler liderlere ihtiyaç duyarlar. Geleneksel rekabet araçları, yaşanan değişimler sonrasında işletmelere yeterli gelmemektedir. Dönüştürücü liderler gelecek için realist ve daha cazip stratejilere sahiptirler. İşletmelerin geleceğe yönelik stratejilerine, amaçlarına ulaşma konusunda dönüştürücü liderler çalışanlarını isteklendirirler. Bu noktada insan faktörünü önem kazanmaktadır. Araştırmanın değişkenlerinden biri olan pozitif psikolojik sermayeyi ön plana çıkarmaktadır. Pozitif psikolojik sermayesi artan çalışanların motivasyonları da artmakta ve sonrasında performansları yükselmektedir. Söz konusu durum işletmelerin toplam verimliliklerine pozitif anlamda katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada dönüştürücü lider ile pozitif psikolojik sermaye arasındaki ilişkisinin analizi amaçlanmıştır. Bu maksatla söz konusu ilişkilerin varlığını ve derecesini analiz etmek amacıyla İstanbul ili içerisinde çeşitli kurumsal firma çalışanlarının katılımı ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere SPSS programında geçerlilik ve güvenirlik testleri yapılmış sırasıyla faktör, regresyon ve korelasyon analizleri uygulanmış, ek olarak karşılaştırma testleriyle demografik (yaş, cinsiyet, eğitim) verilere göre çalışanların pozitif psikolojik sermayeleri ile dönüştürücü liderlik algılarında farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın neticesinde dönüştürücü liderlik ve pozitif psikolojik sermaye arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fierce competition in today's workplace, businesses need leaders to improve their productivity, to exist in the market and to continue the strategies of success. Traditional competition instruments fall short after the changes experienced. Transformational leaders possess realistic and more desirable strategies for the future. Transformational leaders encourage their workers to meet the strategies and goals of the companies for the future. In this context, human factor becomes crucial. It emphasizes capital positive psychological capital, which is a subject of this study. For the workers, whose positive psychological capital has increased, motivation also increases and performance increases follow. This positively affects the total efficiency of the companies. This study is on the analysis of the relationship between positive psychological capital and transformational leadership. To this end, to analyze the existence and the degree of the aforementioned relations, a survey is conducted on various corporate workers within Istanbul city. Using the data gathered, reliability and validity tests are performed, in addition to factor analysis, regression and correlation analyses, comparative tests of the marginal effect of demographic differences (age, gender, education) on the relation between positive psychological capital and transformational leadership are performed. In conclusion, a statistically significant relation between transformational leadership and positive psychological capital is found.