The role of brand in industrial markets and an investigation of its effect on the purchasing decision process of the companies
Endüstriyel piyasalarda markanın rolü ve şirketlerin satın alma karar süreci üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 555184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Endüstriyel pazarda işletmeler arasında rekabetin yüksek olması ve alıcının talebindeki değişiklik nedeniyle pazarlama stratejileri zaman içinde güncellenmektedir. Son yıllarda sanayi pazarlarında faaliyet gösteren işletmeler pazarlama çabalarına daha fazla ilgi göstermiş ve markalaşmaya odaklanmıştır. Markaların endüstriyel pazarlardaki etkisi, şirketlerin pazarlama stratejilerini markalaşmaya göre yönlendirmelerini kaçınılmaz kılmıştır. Literatür taramasına göre markalar, tüketici pazarında ya da endüstriyel pazarda olduğundan bağımsız olarak alıcıların satın alma kararlarında önemli bir etkiye sahiptir. Tezin amacı, markaların endüstriyel pazarlardaki karar verme sürecindeki etkinliğini değerlendirmektir. Bu soruların cevapları anket yöntemiyle toplanmıştır. Markaların endüstriyel pazarlardaki rolünü ve satın alma karar sürecindeki etkilerini incelemek için dayanıklı tüketim malı sektörlerinden satın alma uzmanlarına anket formları gönderilmiştir. Bu kapsamda, google forms aracılığıyla 126 kişilik bir hedef grup ile anket formu paylaşılmış ve cevaplar sonrası 88 anket formu analizde değerlendirilmiştir. Araştırmada anket yoluyla elde edilen bilgiler“IBM SPSS Statistics 22”istatistik programına aktarılmış ve bu program tarafından faktör analizi ve parametrik olmayan bağımsız örneklem testleri yardımı ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, markanın endüstriyel pazarlardaki karar verme sürecinde önemli bir faktör olduğunu göstermektedir, ancak süreci etkileyen başka faktörlerin de olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Among industrial enterprises; due to the high competition and changes in buyer's demand, marketing strategies are updated over time. In recent years, the enterprises operating in the industrial markets have shown more interest in marketing efforts and focused on branding. The impact of brands in industrial markets has made it inevitable for companies to direct their marketing strategies according to branding. According to literature review, the brands have a significant effect on the purchase decisions of buyers whether it is the consumer market or the industrial market. The aim of the thesis is to evaluate the effectiveness of brands in industrial markets on the decision-making process. The answers to these questions are collected by survey method. Survey forms are sent to the purchasing professionals from durable consumer goods sectors to examine the role of brands in industrial markets and their impact on purchasing decision process. In this context, 126 questionnaire forms were shared with target pool via google forms and 88 obtained questionnaire forms are evaluated. In the research, the information obtained through the questionnaire was transferred to the“IBM SPSS Statistics 22”statistical program and evaluated by this program with the help of factor analysis and nonparametric independent samples test. Results shows that brand is important factor in decision making process in industrial markets but there are some other factors that effects the process even more.