Ekzojen obezitesi olan çocuklarda serum 25-0h vitamin d düzeyinin kardiyovasküler sisteme etkisi
Metabolic disturbances and cardiovascular risk factors in vitamin d deficient obese children
- Tez No: 555189
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ANIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Çocuklarda ve ergenlerde obezite prevalansı son yıllarda hızla artmaktadır. Obez bireyler D vitamini eksikliği riski altındadır. Bu çalışmanın amacı obez çocuklarda vitamin D eksikliğinin antropometrik ölçümler, kardiyovasküler risk faktörleri ve glikoz homeostazı ile ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Haziran 2011- Ocak 2012 tarihleri arasında, hastanemize başvuran 7-14 yaş arası 40 obez ve 30 obez olmayan çocuk hasta çalışmaya alındı. Boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), toplam vücut yağ içeriği, açlık glukozu, insülin, lipidler, temel biyokimyasal parametreler, tam kan sayımı, bilateraly karotis intima media kalınlığı, karaciğer ultrasonu ve sol ventrikül duvar kalınlığı kaydedildi. Serumdan 25 (OH)Vitamin D seviyesi ölçüldü. Bulgular: Serum 25 (OH)Vitamin D düzeyi 45 çocukta (% 63.4) düşüktü. 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümleri, karotis intima media kalınlığı, serum 25 (OH) vitamin D düzeyi obez ve obez olmayan çocuklar arasında farklıydı (p 0.05). Plazma 25 (OH) Vitamin D konsantrasyonları yaş, VKİ, toplam vücut yağ içeriği, 24 saatlik ayaktan kan basıncı ve karotis intima media kalınlığı ile negatif korelasyon gösterdi (p 0.05). Sonuç: Obez çocuklarda D vitamini eksikliği daha yaygındır. Serum 25 (OH) Vitamin D, çeşitli kardiyometabolik risk faktörleri ile anlamlı şekilde ilişkilidir. Obez çocuklarda anormal glukoz homeostazisi ve D vitamini eksikliği ile dislipidemi arasında ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Objectives: The prevalance of obesity among children and adolescents has been rapidly increasing in recent years. Obese individuals are at risk for vitamin D deficiency. The aim of this study was to investigate the relation of vitamin D deficiency with anthropometric measurements, cardiovascular risk factors, and glucose homeostasis in obese children. Methods: Between June 2011- January 2012, in Tepecik Trainning and Research Hospital, 40 obese and and 30 non-obese children (between 7-14 years) were evaluated. The height, weight, body mass index (BMI), total body fat content, fasting glucose, insulin, lipids, basic biochemical parameters, complete blood count, bilateraly carotid intima media thickness, liver ultrasound result, and left ventricule wall thickness were recorded.25(OH) vitamin D levels were measured from serum. Results:The serum 25(OH)D level was low in 45 children (63.4%). 24-hour ambulatory blood pressure measurements, carotid intima media thickness, serum 25(OH) vitamin D level were different between obese and non-obese children (p0.05). Plasma 25(OH) vitamin D concentrations were negatively correlated with age, BMI, total body fat content, 24-hour ambulatory blood pressure and carotid intima media thickness (p0.05). Conclusion: Vitamin D deficiency is more prevalent in obese children. Serum 25(OH) was significantly associated with several cardiometabolic risk factors. There was no relationship abnormal glucose homeostasis and dyslipidemia with vitamin D deficiency in obese children