Kronik anal fissür tedavisinde çinko oksitin etkinliği
The effectiveness of zinc oxide in the treatment of chronic anal fissure
  1. Tez No: 555188
  2. Yazar: SERDEN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, kronik anal fissür (KAF) tedavisinde çinko oksit pomad, lidokain pomad, sadece oturma banyosu ve lateral internal sfinkterotomiyi fissürün iyileşmesi ve komplikasyonları yönünden karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu prospektif randomize çalışma, Ağustos 2011-Eylül 2012 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğine başvuran kronik anal fissür tanısı konmuş hastalar arasında yapılmıştır. Hastalar randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Grup 1: Hastalar 6 hafta süreyle günde iki kez 10 dakika sıcak oturma banyosuna oturduktan sonra kurulanacak ve çömelir vaziyette günde iki kez %15 çinko oksit pomadı (Çinko oksit pomat, Bikar İlaç San. Ve Tic. Ltd. Şti, İstanbul,Türkiye) anüs çevresine ve anal kanalın 1 cm içine kadar uygulamaları söylendi. Grup 2: Hastalar yine 6 hafta süreyle günde iki kez 10 dakika sıcak oturma banyosuna oturduktan sonra çömelir vaziyette %5 lidokain pomad (Anestol pomad, Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş, İstanbul,Türkiye) günde iki kez anüs çevresine ve anal kanalın 1 cm içine kadar uygulamaları söylendi. Grup 3: Hastalara yalnızca günde 2 defa 10 dakika sıcak oturma banyosuna oturması tavsiye edildi. Bunun haricinde ek bir tedavi uygulanmadı. Grup 4: Hastalara spinal anestezi altında lateral internal sfinkterotomi uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları, cinsiyetleri, semptomları (ağrı ve kanama), fizik muayenede fissürün bulunduğu kadran, uygulanan tedavi, tedavi sonrası semptomlardaki değişim (ağrı ve kanama), tedavi sonrası fizik muayenedeki değişim, tedavinin oluşturduğu komplikasyonlar ( perianal irritasyon, inkontinans, postoperatif hemoraji) kaydedildi. Bulgular: Grup 1 çinko oksit kullanan grup 38 hastadan, grup 2 lidokain pomad kullanan grup 37 hastadan, grup 3 yalnız oturma banyosu olan grup 31 hastadan ve sfinkterotomi grubu olan grup 4 toplamda 32 hastadan oluşmaktaydı. gruplar arasında yaş ve cinsiyet yönünden herhangi bir fark bulunmamaktaydı(p>0,05). Tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağrı skorlarına(VAS) göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken (p>0.05); her iki grupta da tedavi öncesindeki ağrı skorlarına göre tedavi sonrası hem 3. hafta hem de 6. haftada ki ağrı skorlarında görülen düşüş istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlıdır (p0,05). Sonuç: 1-Çinko oksidin anal fissür tedavisinde kullanımına bağlı bir yan etki veya komplikasyon olmamıştır. Bu ilacın fissür tedavisnde kullanılması güvenli bulunmuştur. 2-Sıcak su oturma banyosunu takiben topikal çinko oksit kullanımı semptomların rahatlaması konusunda lateral internal sfinkterotomiye denk etki göstermiştir. 3-Fissür iyieşmesinde çinko oksidin etkisi, sadece oturma banyosu ve oturma banyosunu takiben lidokain uygulamasından daha iyi sonuç vermiştir. Fakat fark anlamlı seviyede değildir. 4-Çinko oksit tedavisini takiben nüks oranları diğer medikal tedavilere benzerdi. İstatistiki olarak anlamlı olmasa da çinko oksit grubunun nüks oranları oturma banyosu ve oturma banyosunu takiben lidokain ile tedavi gruplarından daha iyiydi. 5- Sıcak su oturma banyosu sonrası çinko oksit pomad tedavisi, cerrahi tedavi istemeyen veya cerrahi tedavi sakıncalı görülen hastalarda semptomları rahatlatmak ve düşük oranda da iyileştirici etkisiyle ilk tedavi seçeneği olabilir. 6-Bu konuda daha büyük hasta grupları ile daha ileri çalışmalar yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the affect of zinc oxide pomade, lidocaine pomade, hot water sitting bath and lateral internal sphincterotomy for treatment of chronic anal fissure in terms of healing and complications. Material and Methods: This randomized prospective trial includes the cases that admitted to Konya Training and Research hospital with chronic anal fissure between May 2011 and September 2012. The cases were randomized into four groups. Group 1: The patients would apply 15% of zinc oxide pomade (Zinc Oxide pomade, Bikar İlaç San. Ve Tic. Ltd. Şti, İstanbul,Turkey) to the inside of the anus twice a day after the 10 minutes of hot water sitting bath for 6 months. Group 2: The patients would apply 5% of lidocaine pomade (Anestol pomade, Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş, İstanbul, Turkey) to the inside of the anus twice a day after the 10 minutes of hot water sitting bath for 6 months. Group 3: The patients would make only 10 minutes of warm sitz bath twice a day. No treatment, other than that was recommended. Group 4: Lateral internal sphincterotomy was performed to the patients under spinal anesthesia. The age, gender, symptoms (pain and bleeding), fissure localization, treatment modality, changes in symptoms after the treatment (pain and bleeding) and complications (perianal irritation, incontinence and postoperative bleeding) were recorded. Findings: There were 38 patients in group 1 (zinc oxide), 37 in group 2 (lidocaine pomade), 31 in group 3 (warm sitz bath) and 32 patients in group 4 (sphincterotomy). There were not any difference within the groups in terms of age and gender. While there is not any significant statistical difference within the groups in terms of pain scores (VAS) before and after the treatment (p>0.05); the decline in the pain scores in both the third and sixth weeks after the treatment is statistically highly significant compared with the pre-treatment scores (p0,05). Conclusion: 1. There is no side effect or complication of the use of zinc oxide in anal fissura. The use of the drug is safe in treatment of anal fissura. 2. The effect of topical zinc oxide after hot water sitting bath is equal to lateral internal sphincterotomy in terms of the relief of the symptoms. 3. In terms of healing of the fissura, the effect of the zinc oxide is better than only hot water sitting bat hor lidocaine pomade use after hot water sitting bath. However, the difference is not significant. 4. The recurrence rate of zinc oxide group was lower than hot water sitting bath and lidocaine pomade after hot water sitting bath groups however, the difference is not significant. 5. For the patients not willing surgical treatment or high risk patients, zinc oxide use after hot water sitting bath can be the first choice with its symptom relieving and healing effects. 6. There is need for advanced studies with larger groups to highlight this issue.