Meslekleşme ekseninde halkla ilişkilerde etik: Uygulayıcıların meslekleşme ve etik algılarını etkileyen unsurların karşılaştırmalı incelemesi
Public relations ethics on the context of professionalization: Comparative examination of the elements related to professionalization and ethical perspectives of public relations practitioners
  1. Tez No: 555215
  2. Yazar: SELCAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Halkla ilişkiler günümüzdeki birçok diğer meslek gibi gelişmekte olan bir iş alanıdır. İletişim etkinliğini kurum ve kuruluşlar adına sürdüren, onlar ile geniş anlamda toplum arasında bir denge sağlamaya çalışan, bu süreçte birçok iletişim faaliyetinde bulunan halkla ilişkiler alanının kendi itibarının çok kuvvetli olduğu ise söylenememektedir. Halkla ilişkilerin profesyonel bir meslek olmasının gerekliliği üzerinden yola çıkılan bu tez çalışmasında meslekleşmenin gereklilikleri üzerinden etik ve uygulayıcıların etik duruşunun önemi konusu üzerine yoğunlaşılmıştır. Toplum içerisindeki dinamikleri etkileme gücü yüksek olan halkla ilişkiler uygulayıcısının etik bakış açısının şekillenişi, halkla ilişkiler alanındaki olası etik problemleri değerlendiriş biçimleri, mesleklerine ilişkin algıları temelinde ölçümlenmiştir. Bu ölçümleme için anket yöntemi kullanılmış, yapılan araştırmaya 209 halkla ilişkiler uygulayıcısı katılmıştır. Araştırmanın sonucunda halkla ilişkiler uygulayıcıların etik açıdan tartışmalı senaryolara yaptığı değerlendirmeler, mesleki etik tutumları, mesleğe ilişkin değerlendirmeleri ve meslektaşlarına ilişkin değerlendirmeleri ve bu değerlendirmeler arasındaki ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Bu ilişkilere ek olarak mesleki etik kodların varlığının ve uygulanmasına olan inancın mesleki etik tutumlar ve meslekleşme algısına olumlu etkisinin olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Public relations is a profession in the making, along with many professions of today. It is stated that the reputation of public relations which is maintaining communication activities for organizations, working for building a balance between them and society at large, carrying many communicative operations during the process, is not strong. This thesis study begins with the necessity of public relations becoming a profession, the requirements of becoming a profession is set as foundation, then ethics and importance of ethical perspectives of public relations professionals is taken as a focal point. The forming of ethical perspectives of public relations practitioners, whom have power over effecting the dynamics in societies, the ways of evaluating possible ethical problems in public relations are measured in terms of their attitudes towards their profession. For the purposes of this evaluation, a survey research has been carried out with a total of 209 public relations practitioners as participants. The evaluations of practitioners on the scenarios including a morally controversial action, their attitudes towards professional ethics, perception of public relations as a profession and evaluations of other practitioners in the industry and the relationships between those evaluations are among the results of the study. In addition to the relationships between evaluations, it was found out that the presence of professional ethics codes and the belief in their implementations created a meaningful difference in attitudes towards professional ethics and the perception of public relations as a profession.