Tekil kazıkların sonlu elemanlar ile analizi ve analitik yöntemlerle karşılaştırılması
Analysis of single piles with finite elements method and comparison with analytical methods
  1. Tez No: 555250
  2. Yazar: CELAL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bilim ve teknolojide yaşanan gelişmeler ile birlikte mühendislik teknolojisi de her geçen gün gelişmekte, özellikle sayısal modelleme konusunda bizlere büyük faydalar sağlamaktadır. Şüphesiz“Sonlu Elemanlar Yöntemi”bunların başında gelmektedir. Öte yandan özellikle büyük kentlerde nüfus yoğunluğunda yaşanan hızlı artışla beraber gelen ihtiyaçları karşılamak için yüksek yapılar, köprü ve viyadükler, çeşitli su ve kıyı yapıları vb. gibi birçok alan da inşaat faaliyetleri yürütülmektedir. Bu tarz yapılarda, üst yapıdan zemine çok büyük mertebede yükler aktarılmakta, zeminin bu yükleri güvenli bir biçimde taşıyabilmesi gerekmektedir. Yüzeye yakın bölgelerin taşıma kapasitesi ve oturmalar yönünden elverişsiz olması oluşan yükleri derinlerde ki sağlam tabakaya aktarmak için kazık uygulamasını zaruri kılmaktadır. Bu çalışmada kazık çeşitleri ve kullanım alanlarına değinilmiş, farklı yükleme şekilleri altındaki tekil bir kazığın ve kazık grubunun taşıma gücü hesabı, meydana gelen oturmalar, kazık zemin ilişkisi, geliştirilen bir kazık programı ile analiz edilmiş, elde edilen veriler sonlu elemanlar analiz yöntemleriyle kıyaslanmış ve sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development in science and technology, engineering technology is also developing day by day, and it gives us great benefits especially in numerical modeling. For instance,“Finite Element Method”is one of these. Construction activities are being carried out in many areas such as high buildings, bridges and viaducts, coastal structures etc. to meet the needs that are experienced with the rapid increase in population density, especially in big cities. In such structures, loads are transferred from the superstructure to the soil. The soil must be able to carry these loads safely. The bearing capacity of the area close to the surface and the unfavorable direction of the settlements make the pile application necessary to transfer the loads to the deep layers. In this study pile types and usage areas were mentioned. The load strength calculation of a single pile and pile group under different loading shapes and the pile ground relationship was analyzed with a developed pile program. The data were compared with the finite element analysis methods and their results were evaluated.