İki metrik uzay üzerinde ilişkili sabit nokta teoremleri
Related fixed point theorems on two metric spaces
  1. Tez No: 555249
  2. Yazar: ÖZGE BİÇER ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, ilişkili dönüşümler, küme değerli dönüşümler ve F-büzülme kavramları yer almıştır. Ayrıca tezin geri kalan bölümlerinde kullanılan bir takım tanım ve teoremler ifade edilip bölüm bazı örneklerle pekiştirilmiştir. Tezin diğer bölümleri orjinal sonuçlar için ayrılmıştır. Üçüncü bölümde B. Fisher ve arkadaşları tarafından ispatlanan tek değerli ilişkili dönüşümler için bir sabit nokta teoremi hatırlatılmıştır. Ardından Wardowski'nin tekniği kullanılarak bu teoremin F-büzülmelere bir genelleştirilmesi verilmiş ve bir takım sonuçlar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ilk önce δ—metriği ile tanımlanan küme değerli ilişkili dönüşümler için tanım ve teoremler hatırlatılıp, ardından Hausdorff metriği kullanılarak bir takım küme değerli ilişkili dönüşümler ve küme değerli ilişkili F-büzülmeler ifade ve ispat edilmiştir. Üstelik bu teoremlere ilişkin bazı örnek ve sonuçlar elde edilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçların literatür için önemi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consist of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains concepts of related mappings, F-contraction and multivalued mappings. In addition, some definitions and theorems utilized in the following chapters are explained and this chapter is reinforced by some examples. The remaining chapters are devoted to the original results. In the third chapter, a fixed point theorem for related mappings ,which was demonstrated by B. Fisher et. al., is reminded. Then using the Wardowski's technique, the generalization of this theorem to F-contractions and its results have been provided. In the fourth chapter, some definitions and theorems which are associated with multivalued related mappings with δ-distance, have been quoted. Subsequently, by using Hausdorff metric, multivalued related mappings and multivalued related F-contractions have been expressed and demonstrated. Furthermore, an example and some remarks have been attained. The importance of results is indicated in the last chapter.