Halkalar teorisinde genelleştirilmiş tersinirler ve kısmi sıralama bağıntıları
Generalized inverses and partial orders in ring theory
- Tez No: 555255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı anlatılmaktadır. İkinci bölümde çalışma için gerekli ön bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde genelleştirilmiş tersinirler yardımı ile kısmi sıralama bağıntıları tanımlanmakta, bu bağıntıların özellikleri incelenmekte ve söz konusu bağıntıların birbirleri ile olan ilişkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter is the introduction of the thesis. In the second chapter, basic concepts which are necessary for the thesis are given. In the third chapter, definitions of the order relations based on generalized inverses are given, some properties of the order relations are observed and connections between those order relations are studied.