Yakacık-Memlik (Ankara KB) civarında liyas konglomeralarının sedimantolojik özellikleri
Sedimentological characteristics of the liassic conglomerates around Yakacık-Memlik villages, NW Ankara
- Tez No: 8119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Sezi YAKACIK-MEMLİK (ANKARA KB) CİVARININ LİYAS KONGLOMERALARININ SEDİMANTOLOJİK ÖZELLİKLERİ Tirzad GÜLBABAZADE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilin Dalı Danışman : Doç.Dr.Nizamettin KAZANCI 1989, Sayfa: 55 Jüri : Prof. Dr. Ş. Üşenmez Doç. Dr.B, Varol Doç. Dr. K. Kazancı Yakacık konglomeraları, Liyas-Dogger yaşlı Hasanoğlan Formasyonu `nun bir üyesi olup Ankara'nın kuzeybatısında Yaka cık-Memlik köyleri civarında 15 km2 lik bir sahada yüzeylenir. Triyas yaşlı Elmadağ Formasyonu üzerine uyumsuzlukla oturmak tadır. Stratigrafi kalınlığı 20-Î3 m arasında değişir. Üzeri ne, aynı formasyonun sığ denizel kamtaşları uyumlu şekilde yerleşir. Yakacık konglomeraları yanal devamsızlıkları ile dik kat çeker. Tane destekli orta-kalın tabakalar ile matriks des tekli masif tabakaların ardalanması şeklinde bir iç düzenleme si vardır. Tabaka kalınlıkları doğudan batıya hızla azalmakta, tane boylarıda aynı yönde incelmektedir. Konglomera bileşenle rinin çoğunluğu iyi yuvarlaklaşmış, boylanmamış, metamorfik kayaç parçaları ve granit çakıllarıdır. Fasiyes analizleri Yakacık konglomeralarının, muhte melen eski bir fay sarplığına yaslanan alüvyal yelpaze şeklin de depolandığını ortaya koymaktadır. Yelpazenin proksimal ke simleri doğuda, distal bölümleri ise batıdadır. Yelpaze depo lanımından kısa bir süre sonra, belki ortamın hızla çökmesi ile, ilerleyen deniz ile boğulmuş ve aktivitesini kaybetmiş tir. Bu evrede sığ denizel kumtaşları depolanmıştır. Elmadağ-Hasanoğlan formasyonlarının yanal uzanımı bo yunca benzer nitelikli konglomeralar gözlenir. Fakat bunlar ayrı ayrı yelpazeleri temsil eder.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis SEDIMEKTOLOGICAI CHARACTERISTICS OP THE LIASSIC CONGLOMERATES ARO0ED YAXAQIK-mMLlK. VILLAGES, 8U ANKARA Tirsad GttLRARAZADE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc, Prof.Dr. Mzamettin KAZANCI 1989, Page: 55 Jury : prof. Dr. Ş. Üşenmez Assoc. Prof. Dr. B. Varol Assoc. Pro f. Dr. N. Kazancı Yakacık conglomerates which extend on a wide area covering a surface of 15 km^on fi¥ of Ankara, around of Yaka- cik-Memlik villages, are the member of Hasanoğlan Formation in Liassic-Dogger age, They overly uncomformably Triassic Elmadağ Formation. Their thickness ranges between 20 and 73 meters and shallow marine sandstones of Hasanoğlan Formation cover them conformably. The lateral facies changes are very remarkable in the Yakacık conglomerates. Alternating of medium-thick clast- supported and massive matrix-supported beds is the main in ternal organization. The bed thickness decreases rapidly from east to the west and clast size decreases also in the same di rection. Most of the constituents are fairly well rounded, but badly sorted. Basic clast constituents are granit and metamor- phic rock fragments. The facies characteristics of the Yakacık member indi cate that Bediments have been deposited in an alluvial fan, probably abuted on an old fault scarp. Distal parts of the al luvial fan should be situated in the east while proximal are in. the west according to the lateal facies changes. The progradation of the alluvial fan was interrupted oj a rapid transgression of the sea, probably dependent on block-faulting in the region. During this latest period, shal low marine sandstones were deposited in the area, probably in a beach environment.