İlaç zehirlenmesi olan çocuk olgularda demografik özellikler veailesel etkenlerin değerlendirilmesi
The evaluation of familial factors and demographic characteristics of children with drug poisoning
- Tez No: 555275
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE AYŞEN HELVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çocukluk yaş grubunda zehirlenmeler, acil servislere başvurunun önemli bir bölümünü oluştururlar. İntoksikayon vakalarının tüm acil olgular içindeki oranı yanı sıra, zehirlenme olgularının içinde ilaç zehirlenmelerinin oranı ülkeden ülkeye ve hatta aynı ülke içinde bölgeden bölgeye farklılıklar göstermektedir. Kliniğimize ilaçla zehirlenme nedeniyle getirilen çocukların demografik özellikleri, zehirlenmeye neden olan ilaçlara ait özellikler, ailelerin tutum ve davranışları, ilaç alımına etkisi olabilecek olası diğer nedenler retropektif olarak sorulara verilen yanıtların kaydedildiği izlem formu aracılığıyla belgelendirildi. Kaydı yapılan 137 olgunun yaş ortalaması 5,3 ± 4,72 (5 ay -15 yaş), Olguların 80'i kız (%58,3), 57'si erkek (%41,6) idi. Okul öncesi dönemdeki çocuklarla (n=101, %73,3) (51'i kız, 50'si erkek) karşılaştırıldığında okul çocuklarında (n=36, %26,2) kız çocukları daha ön plandaydı (28'i kız, 8'i erkek). Altı aylık dönemde acil başvuru sayısı 59310 idi. 137 zehirlenme olgusunun acile getirilen tüm olgulardaki oranı %0,23'dü. 85 olguluk ilaç zehirlenmesi vaka serimiz ise tüm acil başvurularının % 0,14'ünü oluşturuyordu (tüm zehirlenme olgularının %62'sini). Zehirlenmeye en sık olarak yol açan ilaçların başında parasetamol (%27), antidepresanlar (%8,1) ve pseudoefedrin (9,4) geliyordu. Adolesan dönemde özellikle kızların intihar amaçlı ilaç alımları söz konusuydu. Ülkemizde küçük çocukların evde sıklıkla yalnız bırakılmaları, ilaçların çocukların kolayca erişebilecekleri yerlerde bulundurulması ve ambalajlarının korumasız olması zehirlenme olasılığını arttırmaktadır. Ailelerin gelir ve eğitim düzeyi genel olarak düşüktür. Çocukluk çağı ilaç zehirlenmelerinin ebeveyn eğitimi yanı sıra ilaçların çocukların açamayacağı biçimde paketlenmesi ile önlenebileceği açıktır. Bu konuda hem kamu hem de sivil toplum kuruluşlarının işbirliği içinde çalışmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Poisoning in childhood is an important part of emergency services. section. Proportion of intoxication cases among all emergency cases In addition, the rate of drug intoxication in cases of intoxication varies from country to country and it even differs from region to region within the same country. Demographic characteristics of children brought to our clinic due to drug poisoning characteristics of drugs that cause poisoning, families' attitudes and behavior, other possible causes that may affect drug intake follow-up form in which answers to questions are recorded through. The mean age of 137 patients was 5.3 ± 4.72 (5 months). 80 (58.3%) of the cases were female and 57 (41.6%) were male. Preschool with children (n = 101, 73.3%) (51 female, 50 male) compared to school children (n = 36, 26.2%) girls were more prominent (28 girls and 8 boys). Emergency in six months the number of applications was 59310. 137 poisoning cases in all cases brought to emergency rate was 0.23%. In our case series of 85 drug poisoning cases, all emergency 0.14% (62% of all poisoning cases). Poisoning's stylish paracetamol (27%), antidepressants (8.1%) and pseudoefedrin (9.4). In adolescence, especially girls' suicidal drug purchases were in question. In our country, small children are often left alone at home, Keep children in easy reach and being unprotected increases the possibility of poisoning. Income and education level of families generally low. In addition to parental education of childhood drug poisoning it is clear that drugs can be prevented by packaging them in a way that children cannot open. This cooperation of both public and non-governmental organizations is required.