Hayat mecmûasında yer alan klâsik Türk edebiyatı ve kültürü ile ilgili yazılar
Essays about classical Turkish literature and culture in the magazine of Hayat
- Tez No: 555296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÖNAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 504
Özet
Daha Klasik Türk edebiyatı Türk kültürünün önemli ve zengin kaynaklarından biridir. Yüzlerce yıl süren ve hala tesirini devam ettiren bu edebiyat bu yıllar boyunca yüzlerce şair ve yazar yetiştirmiştir. 1926 senesinde Mehmet Emin aracılığıyla neşir hayatına giren Hayat Mecmuası yayımladığı kültürel ve edebi makaleleri ile önemli bir süreli yayın olmuştur.Bu tez çalışması Hayat mecmuasındaki Klasik Türk Edebiyatıyla ilgili konuları içeren yazıların Latin harflerine aktarılmış metinlerinden oluşmaktadır. Cumhuriyet devrinde neşredilen ve en mühim yayınlardan olan Hayat bir ilim, sanat ve felsefe mecmuası olup toplumun bilime ve sanata olan ilişkisini daha da yükseltmek vasıtasıyla neşredilmiştir. Mecmuada devrin başta gelen fikir insanlarının ve yazarlarının etrafında edebiyatçıların oluşturdukları eserlere de yer verilmiştir. Mecmuanın çeşitli nüshaları değişik kütüphanelerde bulunmaktadır. Bu nüshalar, kütüphaneleri ve kayıt numaraları ile sıralanmıştır. Bizim çalışmamızda elde ettiğimiz nüshalar ise Atatürk Üniversitesi kütüphanesinde 426 SÖ 1926 numarasıyla kayıtlıdır. Mecmuanın 1926-1930 yıllarında neşredilmiş 4 cilt toplam 104 sayının 58 sayısında bulunan Klasik Türk Edebiyatıyla ilgili toplam 79 makale Latin harflerine aktarılmıştır. Bu sırada Mehmetzade Fuad Köprülü, Ali Canip, Ahmet Refik, Mustafa Nihat, Muhammed Halit, Ziyaeddin Fahri, Veled Çelebi, Hasan Ali ve Nahid Sırrı gibi yazarların edebiyat dünyasının önemli yazarlarının makalelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha Classical Turkish literature is one of the important and rich sources of Turkish culture. This literature, which lasted for hundreds of years and still influences, has raised hundreds of poets and writers during these years. Hayat Mecmuası, which entered the life of Mehmet Emin in 1926, has been an important periodical publication with his cultural and literary articles. This thesis consists of the texts which are related to the subjects of Classical Turkish Literature in the Hayat Journal. Hayat, one of the most important publications published in the Republican Era, is a science, art and philosophy magazine and has been published by increasing the relationship between society and science and art. In the journal, there are works of literary writers around the leading people and writers of the period. Various copies of the magazine are available in different libraries. These are listed with libraries and registration numbers. The copies obtained in our study are registered at Atatürk University library under the number 426 SÖ 1926. Total of 79 articles on Classical Turkish Literature, which were published in 58 volumes out of a total of 104 issues, were published in Latin letters. In the meantime, articles of important writers of the literary world of writers such as Mehmetzade Fuad Koprulu, Ali Canip, Ahmet Refik, Mustafa Nihat, Muhammed Halit, Ziyaeddin Fahri, Velet Celebi, Hasan Ali and Nahid Sirri were included.