Avrupa Birliği'nde bilgi kayıt sistemlerinin göç yönetimi üzerindeki etkisi
The effect of information systems on migration management in European Union
  1. Tez No: 555319
  2. Yazar: FATMA JALE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞER YEŞİM ÖZER YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Avrupa Birliği'nde kurucu ve tali antlaşmalar aracılığı ile göçmen ve sığınmacılara ilişkin üye devletler arasında ortak bir politika oluşturmak ve üye devletlerle bu alanda yakın iş birliği yapmak Birliğin geleceği açısından belirgin bir öneme sahiptir. Ancak birtakım oldukça önemli ortaklaşmalar ve işbirlikleri olsa da, Avrupa Birliği henüz tam anlamıyla ortak bir göç ve sığınma politikası oluşturma aşamasına gelememiştir. 2015 yılındaki beklenmeyen göçmen krizi, Avrupa Birliği dış sınırlarında pek çok sorununun yaşanmasına sebep olmuştur. Bu sorunların yaşanmasında pek çok neden olsa da, günümüzde Avrupa Birliğinde var olan sınır bilgi sistemlerinin göç yönetiminin sağlanmasında ne kadar etkili olduğu veya nerelerde yetersiz kaldığı önemli bir yere oturmuştur. Dünya üzerinde insanlar tarih boyunca pek çok sebepden göç etmiştir. Dünya'nın farklı noktalarında, farklı zamanlarda yaşanabilecek olumsuzluklar göçmen akınları için kaynak oluşturmaya devam edecektir. Muhtemel durumda Birlik bir sonraki olabilecek göçmen krizine ne kadar hazırlıklıdır? Bu tezin amacı, Avrupa Birliği dış sınırlarının korunması için günümüzde kullanılan bilgi sistemlerinin araştırılması ve eksiklerin tespit edilmesidir. Bu süreçte çeşitli istatistiklerden yararlanılarak, söz konusu sistemlerin göç yönetimi üzerindeki etkisi değerlendirilecek ve çözüm önerileri sunulmaya çalışılacaktır. Bu çalışmayı önemli kılan bir husus bu konuda Türkiye'de detaylı bir çalışmanın olmamasıdır. Kapsamlı bir sınır bilgi sistemi sadece Avrupa Birliği için değil tüm devletlerin göçmen ve sığınma politikalarının oluşturulması açısından önemlidir. Ayrıca çalışmada görüldüğü üzere göçmen ve sığınmacı girişleri kontrol altına alınabilirse terör bağlantıları kopartıldığından sınırlar içinde iç güvenlik ve özgürlük de güvence altına alınabilecektir. Bu nedenle dış sınır güvenliğinde bilgi kayıt sistemleri sadece AB için değil, sınır güvenliğine önem veren devletler için de önemlidir.
Özet (Çeviri)
Developing a common policy among the Member States regarding immigrants and asylum-seekers through the founding and subsidiary treaties of the European Union, establishing a common policy and close cooperation with the Member States regarding this issue is of primary importance for the future of the European Union. However, the European Union has not reached a position of establishing a common migration and asylum policy and ensuring stabilizing this policy yet. In 2015, the immigration crisis, which occurred at an unexpected level, caused many problems in the external borders of the European Union. There are a variety of reasons for these problems. It has become quite significant how effective the current European Union border information systems are and in what areas they are inadequate in terms of migration management. Throughout history, people have migrated for several reasons. In different places and times, unpleasant developments will continue to be the reasons forcing people to migrate all over the world. The question is how prepared the Union is for the next migration crisis. The purpose of this thesis is to analyze currently used information systems in order to protect the external borders of the European Union and to identify the drawbacks of these systems. In this study, the effects of these systems on migration management will be evaluated and solutions will be sought to offer by taking various statistics into consideration. The issue that makes this study important is the lack of a detailed study on this matter in Turkey. A comprehensive border information system is of great importance not only for the European Union but also for developing of immigration and asylum policies for all states. I also found out in my study that homeland security and freedom within the borders can be assured on the condition that entrances of refugees and asylum seekers are taken under control and their ties with terrorism are cut. For this reason, information systems in external border security are significant not only for EU but also for that states that attach importance to their border security.