Ürün ambalajlarının tüketici satın alma davranışlarına etkisi: Torku bisküvi ve çikolata ürünleri örneği
Effect of product packages on consumer purchasing decisions: Example of Torku biscuit and chocolate products
- Tez No: 555334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY USLU DİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde rekabetlerin yoğun yaşandığı gıda sektöründe ambalajın önemi de gittikçe artmaktadır. Sürekli artan ürün çeşitliliğinde, tüketiciler ürünlerin neredeyse bütün özelliklerini inceledikten sonra satın alma kararlarında seçici davranmaktadırlar. Tüketicilerin eğitim seviyelerinin yükselmesiyle birlikte, satın alınacak ürünlerin sağlıklı ve hijyenik şartlarda üretilmiş olması tüketicilerin tercihlerini etkilemektedir. Bu nedenle tüketicilerin gıda ürünlerini tercih etmesinde ambalajın rolü yüksektir. Genellikle gıda maddeleri marketlerin raflarında tüketicilere ambalajlı olarak sunulmaktadır. Firmalar ürettiği ürünlerin ambalajlarını tüketicilerin ilgisini çekecek şekilde tasarlayıp ürünün satışında ambalaja adeta satış elemanı görevi yüklemektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tüketici, tüketici davranışları ve tüketici davranışlarını etkileyen faktörler ve satın alma karar süreci konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise ambalaj, ambalajın önemi, ambalajın fonksiyonları ve türleri kavramları üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise çalışmanın amacı ve önemine, kapsam ve sınırlılıkları, araştırma modeline, veri toplama yöntem ve aracına, bilgilerin analizi ve son olarak hipotezlere yer verilmiştir. Elde edilen bulgular değerlenip yorumlanarak sonuç ve öneriler bölümü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of packaging is increasing in the food sector, where competition is intense. In the ever-increasing variety of products, consumers are selective in their purchasing decisions after examining almost all of the features of the products. With the increase in the educational level of the consumers, the healthy and hygienic conditions of the products to be purchased affect the preferences of the consumers. For this reason, the role of the packaging is high in the consumers choice of food products. Generally, foodstuffs are presented to the consumers on the shelves of the supermarkets. Companies design their products in a way to attract consumers' attention to the packaging of the product and they see that packaging is a salesperson of products. This study consists of three parts. In the first part, consumer, consumer behavior and factors affecting consumer behavior and purchasing decision process are discussed. In the second part, packaging, importance of packaging, functions of packaging and types of packaging are emphasized. In the third and last part, the aim and importance of the study, its scope and limitations, the research model, data collection method and tool, the analysis of information and finally the hypotheses are included. The findings were evaluated and interpreted and then created result part.