Osmanlı'da enter-nasyonalizm ve sosyalist bir işçi örgütü: Selanik sosyalist işçi federasyonu (1908 – 1914)
Internationalism and a socialist workers' organization in Ottoman Empire: The socialist workers' federation of thessaloniki (1908 - 1914)
- Tez No: 555372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Osmanlı Devleti'nde modern çağın getirdiği ilk işçi hareketlerinin büyük oranda Balkan yarımadasındaki yansımalarını, Selanik Sosyalist İşçi Federasyonu deneyimine odaklanarak tartışmayı hedeflemektedir. 19.yy Geç Osmanlı Dönemi modernleşmesinin en önemli örneklerinden olan Selanik kenti, imparatorluk içerisindeki sınıf çatışmasının başlangıcından itibaren en yoğun biçimde gözlemlenebildiği bir bölgedir. Kentte yüzyıl sonu itibariyle gerçekleşen ekonomik ve sosyal kalkınmanın, Jön Türk Devrimi ile yaşanan siyasal ve ekonomik liberalizasyonun ve aynı zamanda uluslararası arenada diğer Enternasyonalistler ile olan bağlantıların Selanik işçi hareketinde önemli etkileri vardır. Kent, aynı zamanda, Marksistleri yakından ilgilendiren ulusal sorun meselesinin Balkanlar'daki kilit noktalarından birisidir. Dolayısıyla Selanik sosyalizmine odaklanan ve Federasyon'un enternasyonal yapısını sorgulayan bu tez, bütün bu bağımlı değişkenleri ele alarak nedensellik ilkesiyle bir tarihsel ve siyasi analiz yapmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the reflections of the first workers' movements of the modern age in the Ottoman Empire on the Balkan peninsula by focusing on the experience of the Socialist Workers' Federation of Thessaloniki. The city of Thessaloniki, which is one of the most important examples of the 19th century modernization of the late Ottoman period, is also one of the most intense observations since the beginning of the class conflict within the empire. The economic and social development of the city, the political and economic liberalization of the Young Turk Revolution, as well as the connections with other Internationalists in the international arena, have important implications for the Thessaloniki workers' movement. At the same time, the city is one of the key points of the national problem that concerns Marxists. Therefore, this thesis focuses on the social structure of Thessaloniki and questions the international structure of the Federation and aims to make a historical and political analysis with the principle of causality by considering all these dependent variables.