Investigation of the cogeneration systems in Turkey and Europe
Türkiye ve Avrupa'da kojenerasyon sistemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 555373
  2. Yazar: YAĞMUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Endüstrileşme ile birlikte insan yaşamının en temel ihtiyacı enerji olmuştur. Bir ülke için enerji üretiminde, kendine yetebilmesi ve enerjinin kesintisiz olması en çok istenilen durumdur. Fakat bir çok ülke için enerji üretiminde kendi kendine yetebilmesi ütopik kalmaktadır. Fosil yakıtlar bakımından zengin ülkeler, kaynak yetersizliği olan ülkelere kaynak ihraç etmektedir. Bu da enerjiyi stratejik bir konuma getirmektedir. Bu tezin amacı, fosil yakıtlar bakımından fakir olan ve bu nedenle kaynaklarının çoğunu ithal eden Türkiye'de, enerji üretiminin en verimli yollarından biri olan kojenerasyon teknolojisinin yaygınlaşmasını sağlamaktır. Kojenerasyon teknolojisinin enerji arz güvenliğine katkı sağlanması göz önünde bulundurularak Avrupa'daki durumu incelenmiş ve ülkemize uygulanmasındaki doğru yol belirlenmeye çalışılmıştır. Avrupa ülkelerinde bulunan sistemler incelendiğinde ülkemizde kojenerasyon tesislerinin yaygınlaşması için devlet tarafından yapılacak devlet desteğine ve takibine ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bir kojenerasyon tesisinin yaptığı tasarruf miktarı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
With industrialization, the most fundamental need of human life has been energy. Countries desire energy production to be sufficient for their own needs and to be uninterrupted. However, self-sufficiency in energy production remains utopian for many countries. Countries rich in fossil fuels export fuel to countries that lack resources. This puts the energy in a strategic position. The aim of this thesis, is to promote cogeneration technology which is one of the most efficient ways of energy production in Turkey where is poor in fossil fuels therefore, they import most of their resources. It is to determine the correct way to apply to our country by examining the situation in Europe with the contribution of cogeneration technology to energy supply security. When the systems in European countries are examined, it is determined that there is need for support and follow-up by the government in order to expand the cogeneration facilities in our country. In addition, the amount of savings made by a cogeneration plant was found.