Doktrinden Pratiğe Rusya'nın Hibrit Savaşı: Ukrayna ve Suriye örnekleri
Russia's Hybrid War from Doctrine to Practice: The cases of Ukraine and Syria
  1. Tez No: 555413
  2. Yazar: HAKAN ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖZGÜR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsanlık tarihi aynı zamanda savaşlar tarihidir. Tarih boyunca birçok medeniyet kuran insanoğlu, kurduğu ve yücelttiği bütün medeniyetleri savaşlarla yıkan bir tarih bırakmıştır gü-nümüze. Savaşın sebep, sonuç ve etkileri gibi tanımları da sürekli değişmektedir. Silahlı çatışma-dan topyekûn savaşa kadar farklı şekillerde adlandırılan ve sınıflandırılan savaş, gelişen tekno-loji ve bilimin öncülüğünde yeni kavramları içine alarak insanlığın geleceğini şekillendirmeye başlamıştır. Bu çalışmada, son yıllarda özellikle Rusya'nın Kırım'ı ilhakı ve Suriye'de meydana gelen olaylar çerçevesinde adını sıkça duyduğumuz ve bulanık, melez gibi isimlerle de anılan hibrit savaş terimi Rus bakış açısıyla değerlendirilecek, Rusya'da bu terimin nasıl anlaşıldığı ve kavramsallaştırıldığı tanımlar ve olaylar üzerinden tartışılacaktır. Tek kutuplu dünya düzenine karşı savaş açan Rusya Federasyonu açısından hibrit savaşın ne anlama geldiğini bilmek, bu savaşın nasıl yürütüleceğini bilmekle eşdeğerdir. Bu çalışma aynı zamanda, olayların kavran-masını tarih (geçmiş) ve zaman (gelecek) belirler mantığından hareketle, hibrit savaşın dünü ve bugünüyle değerlendirilerek daha iyi anlaşılabilmesini de amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
History of mankind is at the same time history of wars. Humankind, which has estab-lished numerous civilizations throughout history, has bequeathed to the present time a history in which all the civilizations it has founded and glorified have been destroyed through wars. Defini-tions of wars constantly change like their causes, results and impacts. Designated and classified in various ways ranging from armed conflicts to all-out wars, wars began to shape up the future of mankind incorporating new concepts and led by developing technology and science. In this study, the concept of Hybrid War, which we have heard frequently in recent years within the framework of Russia's annexation of Crimea and the incidents in Syria and which is also referred to with names such as fuzzy war or crossbred wars, will be handled from the Russian point of view, and how this term is understood and conceptualized in Russia will be discussed through definitions and events. Knowing what hybrid war means for the Russian Federation, which has declared war on the unipolar world order, will be equal to how this war will be waged. At the same time, this study aims to provide a better understanding of the hybrid war by evaluating it with its past and present based on the rationale that perception of events is determined by history (past) and time (future).