Orman ürünleri sanayi sektöründe çalışanların motivasyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of motivation levels of employees in forest products industry sector
  1. Tez No: 555431
  2. Yazar: MUSTAFA HAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüz şartlarında örgütlerde üretimi ve maliyetleri direkt olarak etkileyen en temel faktör insan faktörüdür ve karmaşık bir yapıya sahip olmaları nedeni ile üretimde kontrol edilmesi en zor olan faktördür. Bu nedenle, üretim sektöründe insanları belli bir amaca yönlendirmek, verimli bir çalışma ortamı sağlanması ve maliyetlerin minimum seviyeye düşürülmesi için kullanılan motivasyonun önemi giderek artmaktadır. Çalışma orman ürünleri sanayi sektöründe çalışanların motivasyon düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde çalışanların motivasyon düzeylerinin en üst düzeye çıkarılabilmesi için hangi koşulların uygulanması gerektiği belirlenmiştir. Çalışmaya orman ürünleri sanayi sektöründe çalışan toplam 1175 kişi dâhil edilmiştir. Çalışma sonucunda motivasyon düzeyini etkileyen faktörlerden; moral motivasyonu etkileyen faktörlerde ilk sırayı“Ücretler, sosyal haklar ve iş ortamı”, motivasyon araçları faktöründe ilk sırayı“Ücret, sosyal haklar, ödül ve prim sistemi”, iş doyumunu belirleyen faktörlerde ilk sırayı“Ücret ve bireysel ihtiyaçların karşılanması”alt faktörleri almıştır. Çalışanlar firma seçerlerken sırasıyla en fazla ücret koşullarını, sigortayı, sosyal imkânları, sağlık ve güvenlik koşullarını, iş güvencesini, yönetim tarzını ve gelişme imkânlarını dikkate aldıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, the most important factor that directly affects production and costs is the human factor and it is the most difficult factor to control in production due to its complex structure. For this reason, the importance of motivation used to direct people to a specific purpose in the production sector, to provide an efficient work environment and to minimize the costs is increasing. The study was carried out to determine the motivation levels of the employees in the forest products industry sector. As a result of the study, it has been determined which conditions should be applied in order to maximize the motivation levels of the employees. A total of 1175 people working in the forest products industry sector were included in the study. Factors affecting motivation level as a result of the study; The first place in the factors affecting the motivation of morale“wages, social rights and business environment”; first place in the factor of motivation is“wage, social rights, reward and premium system”; the results of“wage and individual needs”were reached in the first place in the factors determining job satisfaction. Employees were determined to take into account the maximum wage conditions, insurance, social facilities, health and safety conditions, job security, management style and development opportunities.