A multi-technique approach to determine temporal andspatial variability of groundwater-stream waterexchange in Çakıt Stream, Niğde/Turkey
Çakıt Deresi, Niğde/Türkiye'de yeraltı-yüzey suyuetkileşiminde değişkenliklerin zamansal ve mekansalolarak belirlenmesi adına çok teknikli bir uygulama
  1. Tez No: 555432
  2. Yazar: KASIMCAN KORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KAMİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Havza hidrolojisinde yeraltı-yüzeysuyu akış etkileşiminin zamansal ve mekansal dağılımını anlamak büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı jeofiziksel teknikleri ve nehiriçi ölçümleri hiyerarşik düzende uygulayarak Çakıt Deresi'ndeki (Niğde, Türkiye) yeraltı-yüzeysuyu akış etkileşimini belirlemektir.. İlk olarak, Çakıt Deresi üzerinde detaylı çalışma yapılacak kısım daha önce havza boyunca gerçekleştirilen anyon-katyon analizi ve mevcut jeolojik bilgiler kullanılarak belirlendi. Daha sonra, Çakıt Deresi'nin seçilen kısmında elektromanyetik indüksiyon (EMI) çalışması potansiyel yeraltısuyu çıkış noktalarını belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. EMI çalışmasından elde edilen anomaliler çalışmanın 600 metre uzunluğundaki nehir yatağına odaklanmasına yardımcı oldu. Belirlenen bu nehir yatağı boyunca, fiber-optik dağıtımlı sıcaklık algılama teknolojisi (Distributed Temperature Sensing – DTS) kullanılarak zamansal ve mekansal olarak detaylı ölçekte nehir yatağı yüzeyi sıcaklık profili incelendi. Ayrıca, dikey hidrolik eğim ve dikey akış, sırasıyla, yan yana piyezometreler ve dikey sıcaklık profilleri kullanılarak üç potansiyel noktada incelenmiştir. Yüzey suyunda ve piyezometrelerde su kalitesi parametreleri ölçüldü. Çalışmaların sonuçları, araştırma yapılan nehir yatağı bölümünde yeraltı ve yüzeysuyu arasında dikey su akışı bileşenlerinin mevsimsel ve mekânsal heterojenliğe sahip olduğunu göstermiştir. EMI araştırması, nispeten yüksek anomalili bir yeraltısuyu etkileşiminin olduğu yerin tespitinde başarılı olmuştur. FO-DTS ölçümleri, soğuk hava sıcaklığı ve düşük akım koşullarında EMI ölçümlerini destekleyici yüksek sıcaklık anomalisi vermiştir. Son olarak, noktasal geleneksel yöntemler EMI ve FO-DTS gözlemlerini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Characterizing the spatio-temporal distribution of groundwater-surface water exchange fluxes are of paramount importance in understanding catchment behavior. The objective of this study is to quantify the spatio-temporal distribution of the exchange fluxes along the Çakıt Stream (Niğde, Turkey) through coupling a set of geophysical techniques and in-stream measurements in a hierarchical manner. First, geological and water quality information were combined at the regional scale to determine the focus area at the reach-scale. Second, Electromagnetic Induction (EMI) surveys were conducted over the determined reach of stream to pinpoint potential groundwater upwelling locations along the streambed. EMI anomalies guided our focus to a 600 meter-long reach of the stream. Along this selected reach, Fiber-Optic Distributed Temperature Sensing System (FO-DTS) was utilized to investigate top-of-the-streambed-temperature profiles at fine spatial and temporal scales. Furthermore, vertical hydraulic gradients and exchange fluxes were investigated at three potential locations using nested piezometers and vertical temperature profiles, respectively. Water quality parameters were also measured along the reach in surface water and in the piezometers. Results of these studies indicated that study reach has heterogeneities in terms of vertical water-flow components with seasonal transitions. EMI survey was successful in identifying a groundwater upwelling location with relatively high anomaly. FO-DTS measurements also indicated high temperature anomaly during cold air temperature and low flow conditions at the same upwelling site. Finally, point-based traditional methods supported the observations of EMI and FO-DTS quantitatively.