The impact of agricultural mechanization and agricultural productivity on agricultural employment
Tarımda mekanizasyonun ve tarımsal verimliliğin tarım istihdamı üzerine etkisi
- Tez No: 555437
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarım ve tarımsal üretim bir ülkede nüfusun beslenmesinde önemli rol oynamaktadır. Tarımın gelişimi ile beraber insanlık ilerlemesini devam ettirebilmektedir. Toprak verimliliğini arttırıcı ekim, ilaçlama ve gübreleme yöntemleri, tarımın mekanizasyonu ve yüksek verimli hibrit tohumlar tarımsal üretimin nüfusun gıda ihtiyacını karşılamada yeterli olmasını sağlamıştır. Özellikle mekanizasyon ile birlikte zamandan ve emekten büyük oranda tasarruf edilmiştir. Tarım sektöründe meydana gelen fazla işgücü diğer sektörlere kayarak kırdan kente göç olgusunu yaratmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de tarımda makineleşmenin ve tarımsal üretimde verimliliğin, tarımsal istihdam üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'deki 2009Q3-2018Q2 dönemleri arasındaki mekanizasyon düzeyi, tarım sektöründeki istihdam düzeyi, tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla değerleri ve aynı dönemdeki tarım alanı istatistiki verileri ile ARDL analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, uzun dönemde, mekanizasyon ve tarımda kişi başı ortalama gelir düzeyinin, tarımsal istihdam oranını negatif yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Agriculture and agricultural production play an important role on population in a country. With the development of agriculture, humanity can continue its progress. Cultivation, fertilization and fertilization methods, mechanization of agriculture and high-yield hybrid seeds have enabled agricultural production to meet the food needs of the population. Especially it was absolutely saving time and effort with mechanization. excess labour occurred in the agricultural sector has created the phenomenon of migration from rural to urban glides to other sectors. In this study, the mechanization and productivİty in agricultural production is being investigated its impact on agricultural employment in Turkey. In this context, 2009Q3-2018Q2 period between the level of mechanization in Turkey, the number of employed in the agricultural sector, agricultural Gross Domestic Product values and the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model analysis was performed with statistical data on agricultural land in the same period. As a result of the analysis, it was found that mechanization level and average income per capita in agriculture had a negative effect on agricultural employment rate in the long run.