Tarım sektörünün ekonomik büyümeye etkisi: Nijer Cumhuriyeti için ampirik bir çalışma (1991-2020)
The impact of agricultural sector on economic growth: An empirical study for the Republic of Niger (1991-2020)
- Tez No: 814241
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1991-2020 dönemine ait verileri kullanılarak Nijer Cumhuriyeti'nde tarım sektörünün ekonomik büyümeye etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda, ARDL eşbütünleşme yöntemi, tanısal testler ve Toda Yamamoto nedensellik testi uygulanmıştır. Elde edilen ARDL eşbütünleşme sonuçlarına göre, değişkenler (tarımsal çıktı, sermaye oluşumu, tarımsal işgücü, tarımsal ihracat, tarımsal ithalat, teknoloji ve ekonomik büyüme) arasında eşbütünleşme ilişkisi mevcuttur. Ayrıca uzun dönemde, tarımsal çıktı, tarımsal ihracat ve tarımsal ithalatın ekonomik büyüme üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sermaye oluşumunun ise ekonomik büyüme üzerinde olumlu ancak anlamlı olmayan bir etkisi vardır. Ayrıca, tarımsal işgücünün ekonomik büyüme üzerinde olumsuz ve anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Aynı çerçevede, teknoloji değişkeninin ekonomik büyüme üzerinde olumsuz ve anlamlı olamayan bir uzun dönem ilişkisi vardır. Kısa dönem sonuçlarına göre, tarımsal çıktı, tarımsal ihracat, tarımsal ithalat ve teknolojinin ekonomik büyüme üzerinde, olumlu bir etkisi vardır. Öte yandan, tarımsal işgücünün ekonomik büyüme üzerinde, anlamlı ve olumsuz bir etkisi vardır. Toda Yamamota Nedensellik Test sonuçlarına bakıldığında, kısa dönemde tarımsal çıktı, tarımsal ithalat ve teknoloji üzerindeki iyileşmenin Nijer ekonomisinin büyümesine neden olabileceği söylenebilir. Böylece, tarımsal işgücündeki bir artışın Nijer ekonomisinin gerilemesine yol açabileceği söylenebilir. Bu çalışmada, tarımsal politikaları daha çok makineleşme, tarımsal imalata ve modernizasyona yönlendirerek tarım sektörünün yapılandırılması gerektiği önerilmiştir. Verimliliğin arttırılması yönünde, yoğun tarım üretimini sağlayacak adımların atılması gerekmektedir. Dolayısıyla, çiftçilere ve tarım sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelere tarım makinesi alımlarının, mali ve teknik teşvikler ile kolaylaştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the agricultural sector on economic growth in the Republic of Niger, using the data for the period 1991-2020. In this context, ARDL cointegration method, diagnostic tests and Toda Yamamoto causality test were applied. According to ARDL cointegration results, there is a cointegration relationship between the variables (agricultural output, capital formation, agricultural labor, agricultural exports, agricultural imports, technology and economic growth). Additionally, the study determined that agricultural output, agricultural exports and agricultural imports have a positive and significant effect on economic growth in the long run. On the other hand, capital formation, has a positive but not significant effect on economic growth. Furthermore, agricultural labor has a negative and significant effect on economic growth. In the same framework, there is a negative and insignificant long-run relationship between the technology variable and economic growth. According to the short-run results, agricultural output, agricultural exports, agricultural imports and technology have a positive effect on economic growth. On the other hand, agricultural labor force has a significant and negative effect on economic growth. Regarding the results of the Toda Yamamota Causality Test, the study found that the improvement in agricultural output, agricultural imports and technical cooperation grants in the short run may lead to the economic growth of Niger. Thus, an increase in the agricultural labor force may cause the economy of Niger to decline. This study suggests that the agricultural sector should be structured by directing agricultural policies towards more mechanization, agricultural production and modernization. In order to increase productivity, it is necessary to take steps to ensure intensive agricultural production. Therefore, the purchase of agricultural machinery for farmers and small and medium-sized companies operating in the agricultural sector should be facilitated by financial and technical incentives.