Kayseri ili Sarımsaklı Pompaj Sulama Birliği'ne bağlı arazilerde mevcut olan açık kanal sulamasının kapalı sisteme geçirilmesiyle elde edilecek kazanımların belirlenmesi
Determination of earnings to be obtained on the process of open water irrigation that is avaible in the razises concerning the Sarimsakli Pumping İrrigation Union in Kayseri
- Tez No: 555455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kayseri ili Güneşli Ovasında 1968 yılında işletmeye alınmış olan sulama şebekesi yeterli bakım–onarım faaliyetleri yapılamadığı için günümüz şartlarında işlevini tam olarak yerine getirememektedir. Araştırma yapılan Sarımsaklı Pompaj Sulama Birliği hizmet sahası 3800 hektardır. Ancak ekonomik, zirai ve diğer nedenlerle çiftçiler yaklaşık 1600 hektar alanda tarım yapmaktadırlar. Bölgeye sulama suyu kuyulardan sağlanmaktadır. Sulama suyu maliyeti yüksek olmasına rağmen, çiftçiler genellikle düşük randımanlı salma sulamalar yapmaktadırlar. Su iletimi açık kanal şeklinde olup, fiziki durumları oldukça kötüdür. Bu sebeple sulama suyu kayıpları oldukça yüksektir. Bundan dolayı kısıtlı olan su imkânlarının daha verimli kullanılması için kapalı borulu sulamanın yaygınlaşması gerekmektedir. Sonuç olarak sulamaların basınçlı sulama yöntemine dönüştürülmesi ile su iletim kayıpları oldukça azalacak, sulama randımanları yükselecek ve verim artışı ile çiftçi refahı sağlanacaktır. Mevcut su miktarıyla daha fazla alanın sulanması da mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Irrigation network, which was put into operation in 1968 in the province of Kayseri on the Güneşli Plain, has not been able to perform its functions in today's conditions due to insufficient maintenance and repair activities. The service area of the Sarımsaklı Pumping Irrigation Union is 3800 hectares. However, due to economic, agricultural and other reasons, farmers are engaged in agriculture in about 1600 hectares. The irrigation water is provided from the wells. Although the cost of irrigation water is high, farmers generally prefer wild irrigation. Water transmission is open channel and the physical conditions are very bad. Therefore, irrigation water losses are very high. Therefore, closed pipe irrigation should be used for the more efficient use of limited water facilities. As a result, the water transmission losses will be reduced with the conversion of the irrigations to the pressurized irrigation method, the irrigation efficiency will increase and the productivity increase and the farmer welfare will be ensured. It will also be possible to irrigate more areas with the amount of water present.