Turbulent flow and acoustic predictions over open cavityconfigurations at transonic speeds
Transonik hızlardaki açık kavitekonfigürasyonlarının türbülanslı akış ve akustiktahmini
  1. Tez No: 555458
  2. Yazar: SEYFETTİN ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Modern sava¸s uçaklarında mühimmatların gövde içinde taşınması, uçağın düşük görünürlüğü, hayatta kalabilmesi ve aerodinamik performansı için yüksek öneme sahiptir. Operasyonda mühimmat ayrılması sırasında, uçak dahili silah yuvası serbest akışa maruz kalır. Dahili silah yuvasının serbest akışa maruz kalmasıyla silah yuvasında ve çevresinde yüksek derecede kararsız ve karmaşık bir akış meydana gelir ve oluşan girdapsal yapılar silah yuvası duvarları ve kayma tabakası ile etkileşime girer. Bu etkileşim silah yuvasında ve çevresinde yoğun aeroakustik bir ortama sebep olur. Fazlaca karmaşık, kararsız ve doğrusal olmayan akış ortamı yapısal yorulma, mühimmatlarda burun yukarı moment oluşumu, kavite duvarlarında rezonans vb. muhtemel yapısal, aeroakustik ve aerodinamik problemlere sebep olur. Bunlara ek olarak kavite içindeki akustik basınç alanı yüksek yoğunluklu akustik tonlar oluşmasına da sebep olabilir ki bu durum yapısal ve kavite etrafındaki sistemler için zarar verici olabilir. Bu sebeple, harekat sırasında dahili mühimmatların, uçak yapılarının ve dahili silah yuvası ve teçhizatlarının kavite çevresinde gelişen zorlu ortama dayanabilmesi gerekir. Bütün sistemler ve yapılar gerçek harekat koşullarını yansıtan akustik ortama dayanıklılık için vasıflandırılmalıdır. Bu bakımdan, boş kavite, mühimmat içeren kavite, kapakların bulunduğu kavite gibi farklı kavite konfigürasyonları analiz edilerek incelenen konfigürasyonların kavite akustik karakteristiği üzerindeki etkileri incelenmiştir. URANS modelleri ortalama alma doğaları gereği kavite akustiğinin tahmin edilmesinde yeterli doğruluk sağlayamamıştır. IDDES modeli ise farklı kavite konfigürasyonlarının frekans spektrumu ve gürültü yoğunluğu tahmininde beklenen doğrulukta sonuçlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In modern military fighters, internal carriage of weapons is vital in terms of high survivability, low observability and aerodynamic performance of the fighter. During store release phases of operation, the aircraft will have to fly with the cavity exposed to free stream conditions. When an aircraft internal weapons bay is exposed to free stream of air, a highly unsteady and complex flow field develops within the cavity. This triggers intense aero-acoustic environment in and around the cavity. Highly complex, unsteady and nonlinear flow environment of a cavity may cause possible structural, acoustic and aerodynamic problems such as fatigue in structures, nose-up pitching moment on stores, resonance in cavity walls and etc. Therefore, it is desired to assure that internal stores, aircraft structures and internal weapon bay (IWB) structure and equipment inside the IWB can withstand this harsh environment to successfully complete the mission under required conditions. In this respect, various cavity configurations such as clean cavity (i.e. no stores, no doors etc.), cavity with a generic store, cavity with doors and doors at different orientations are analyzed for the effects of each configuration on cavity acoustic characteristics. Unsteady Reynolds-Averaged (URANS) and Detached Eddy Simulation (DES) turbulence model variants available in ANSYS/Fluent solver are utilized. It has been found out that although URANS models can predict the OASPL trends within the cavity with a level of accuracy, they are lack of acccuracy in capturing the frequency spectra due to averaging nature of URANS models. On the other hand, IDDES model is quite successful in predicting both the noise intensity and the frequency spectra of various cavity configurations at transonic speeds.