Radyo frekans dörtkutuplu proton hızlandırıcı sisteminin tasarımı, üretimi ve testleri
Design, manufacture and tests of a radio frequency quadrupole proton accelerator system
  1. Tez No: 555467
  2. Yazar: GÖRKEM TÜREMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN TÜRKÖZ, DOÇ. DR. NAFİZ GÖKHAN ÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde proton hızlandırıcıları, tahribatsız malzeme analizi ve radyasyon testlerinden, kanserli dokuların tanılanması ve tedavi edilmesine, hızlandırıcı sürümlü sistemlerden, temel bilim araştırmalarına kadar bir çok alanda kullanılan araçlardır. Bu aracın ülkemizde de kullanılabilir duruma gelmesinin sağlanması amacıyla, TAEK bünyesinde gerçekleştirilen SPP kapsamında yerli bir proton hızlandırıcı sistemi kurulmuştur. Protonları 1.3 MeV'ye çıkaracak bir RFQ kovuğunun hayata geçirilmesi için gerekli olan; iyon kaynağı, düşük enerjili demet taşıma hattı, RF güç kaynağı ve RF iletim hattı gibi bir çok bileşen tasarlanmış, üretilmiş ve devreye alınmıştır. Ek olarak RFQ kovuğunun tasarımı ve üretimi tamamlanmış, devreye alma süreci ise devam etmektedir. Bu tezde, SPP kapsamında yazar tarafından gerçekleştirilmiş olan demet hattı ve RF bileşenlerinin tasarım, üretim ve test çalışmaları açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, proton accelerators are used in broad areas ranging from non-destructive material analysis and radiation tests to diagnosis and treatment of cancerous tissues, from accelerator driven systems to basic science research. In order to make this tool available in our country, a local proton accelerator system was built within the scope of the SPP realized under the auspices of TAEK. Components necessary for an RFQ cavity that would accelerate protons to 1.3 MeV, such as ion source, low energy beam transport line, RF power supply and RF transmission line have been designed, manufactured and commissioned. In addition, the design and production of the RFQ cavity has been completed and the commissioning process is ongoing. In this thesis, the tasks carried out by the author within the scope of SPP such as the design, production and commissioning of the beam line and RF components will be presented.