Renk sekizlisi elektron'un (e8) TeV enerji ölçekli çarpıştırıcılarda aranması
Search for Color Octet Electron (e8) at TeV Energy Scale Colliders
  1. Tez No: 555468
  2. Yazar: ÜMİT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN TÜRKÖZ, PROF. DR. SALEH SULTANOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, maddenin muhtemel yeni yapı düzeyi olduğu düşünülen preon modelleri incelenmiş ve yeni bir minimal preon modeli önerilmiştir. Mevcut ve gelecekte kurulması düşünülen çarpıştırıcıların preon modellerinin öngördüğü parçacıklardan biri olan renk sekizlisi elektronu araştırma potansiyelleri belirlenmiştir. Çalışma sırasında FCC ve SppC temelli enerji öncephesi ep çarpıştırıcıları önerilmiş ve ana parametreleri irdelenmiştir. Ayrıca IceCube işbirliği tarafından 2012-2013 yılları arasında gözlemlenen PeV enerjili nötrino olaylarının, yine preon modellerinin öngördüğü parçacıklardan olan renk sekizlisi nötrinolar olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, preon models which are thought to be possible new building level of the matter has been reviewed and a new minimal preon model has been proposed. Then the search potential of existing and future colliders for color octet electron, which is one of the particles predicted by the preon models, has been determined. During the study, FCC and SppC based energy frontier ep collider have been proposed and their main parameters have been evaluated.In addition, the PeV energy neutrino events, observed between the years 2012-2013 by IceCube collaboration, have been interpreted as color octet neutrino which is also predicted by the preon models.