Dâvûd el-Karsî ve Şerhu Kasîdeti'l-Emâlî adlı eserinin tahkik ve değerlendirmesi
The investigation and evaluation of the work of Dâvûd al-Karsî and Sharhu Kasîdeta al-Amâlî
  1. Tez No: 555512
  2. Yazar: OSMAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dinî ilimler bağlamında ortaya çıkarılmayı bekleyen, kütüphanelerimizde birçok eser mevcuttur. Akademik çalışmalar açısından son derece bakir konumdaki bu eserlerin incelenmesi, açığa çıkarılması İslamî ilimlerin gerçeğe uygun bir şekilde anlaşılması noktasında da katkı sağlayacaktır. Bu bakımdan, söz konusu kaynaklar içerisindeki Kelam alanına dair, Dâvûd el-Karsî'nin“Şerhu Kasîdeti'l-Emâlî”adlı esrini incelemeye ve tahkikli bir şekilde ilim dünyasına kazandırmaya çalıştık. Bu çalışmanın amacı, yaşadığı dönemde alanında söz sahibi olan Dâvûd el-Karsî'nin i'tikâd-kelâma dair görüşlerini gün yüzüne çıkarmamıza yardımcı olacak şerhinin tahkik ve değerlendirmesini yapmaktır. Söz konusu eser, Osman el-Ûşî'nin“Bed'ü'l-Emâlî”si üzerine müellifimiz tarafından yazılmıştır. Eser, Ehl-i Sünnet'in genel itikadi kaidelerini barındıran, sade bir şerhtir. Bu yönüyle, günümüzde, özellikle itikadi alanda, kavram ve bilgi karmaşası yaşayan müslümanların faydasına olacak bir çalışma olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
There are many manuscripts in our libraries waiting to be revealed in the context of religious sciences. Academic studies about them and revelation of these untouched works, will contribute to the understanding of Islamic sciences in a true manner. In this respect, we tried critical of“Sharhu Kasîda al-Amâlî”of Dâvûd al-Karsî. The aim of this study is to investigate and evaluate of Dâvûd al-Karsî's commentaries on Oşî's“Bad al-Amâlî”which is a simple but famous work and contains general principles of Ahl al-Sunnah. So we hope our study will benefit Muslims who encounter some problems especially in the teological area.