İş hayatında stres ve tükenmişlik sendromu
stress and burnout syndrome in business
- Tez No: 555511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AHMET MENTEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Stres, bireylerin zihninde; güç, baskı, tehdit ve zor olan şeyler anlamlarını ifade etmektedir. Bireyler zihinlerinde stresi engellenme, çatışma ve endişe kavramları ile bağdaştırmaktadır. Bu nedenle bireyler strese maruz kaldıklarında birçok olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada amaçlanan;“stres”ve“tükenmişlik”kavramlarını açıklamak, bireylerde, örgütsel stres kaynaklarını ve buna bağlı sonuçları belirleyerek, stresle başa çıkma yöntemlerini saptamak, tükenmişliğin nedenleri ve başa çıkma yollarını belirlemek ve örgütsel stresin swot analizini yapmaktır. Örgütler hızla değişen teknoloji ve rekabet ortamına ayak uydururken, bireyler kendilerine verilen görev ve sorumlulukları yerine getirirken örgütsel strese maruz kalmaktadır. Bu sorunların başında performans düşüklüğü gelmektedir. Bu doğrultuda örgütsel yapıya bağlı stres kaynakları; merkeziyetçilik, aşırı uzmanlaşma, aşırı iş yükü, mobbing, ilerleme ve gelişme fırsatlarının azlığı ve bürokratik engeller; örgütsel stresin neden olduğu başlıca sorunlar ise işe yabancılaşma, iş devamsızlığı, iş kazaları, performans düşüklüğü şeklinde olabilmektedir. Örgütlerin başarıları, büyük ölçüde, bireysel strese ve örgütsel strese neden olan kaynakları ve nedenleri doğru şekilde belirlemek, tükenmişlik sendromuna neden olan faktörleri minimize etmek veya azaltmak, bunların neden olduğu olumsuz durumlara karşı alınan tedbirlere bağlıdır. Stresin ve tükenmişlik sendromunun neden olduğu olumsuz sonuçların doğru bir şekilde giderilmesi veya kontrol altına alınması gerekmektedir. Çalışanları olumsuz yönde etkilemeyecek çalışma ortamı ve koşulları yaratacak, örgütsel performansı yükseltecek optimum stres düzeyini yaratmaya çabalamalıdırlar. Bu konuda, örgütün tüm yöneticilerine de görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Stress means power, pressure, threat and difficult in the mind of individuals. Individuals associate stress with concepts of frustration, conflict and concern in their minds. Therefore, when individuals are exposed to stress, many negative situations arise. The aim of this study are; explaining the concepts of stress and in burnout, setting the sources of organizational stress and the consequences related to these, to develop methods of dealing with stress, the causes of burnout and the ways of coping, and the swot analysis of organizational stress. While organizations keep pace with rapidly changing technology and competition environment, individuals are exposed to organizational stress while fulfilling their duties and responsibilities. These problems causes low performance . In this context, stress sources related to organizational structure; centralization, excessive specialization, excessive workload, mobbing, lack of progress and development opportunities and bureaucratic obstacles; The main problems caused by organizational stress can be in the form of work alienation, job absenteeism, occupational accidents and low performance. The success of organizations depends to determine on the sources and causes that cause individual stress and organizational stress, to minimize or reduce the factors that cause burnout syndrome, and to the measures taken against the adverse conditions they cause. The negative consequences of stress and burnout syndrome must be corrected or controlled. Managers should create the working environment and conditions that will not adversely affect the employees and therefore try to create the optimum stress level that will have positive effects on organizational performance. In this respect, all managers of the organization have a direct role in relation to their powers and responsibilities.