Sosyal medya pazarlamasının marka bağlılığına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of social media marketing on brand loyalty
- Tez No: 555520
- Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzün temel iletişim aracı haline gelen sosyal medya, birçok kişi ve kurum tarafından tüm dünyada kullanılmaktadır. Sosyal medya, işletmeler için önemli mecralardan birisi olup, sosyal medya pazarlamasının işletmeler açısından kritik bir rolü bulunmaktadır. Sosyal medya, işletmeler açısından yeni müşterilere ulaşma ve eski tüketicilerin satın alma davranışlarını marka alışkanlığı haline getirebilme açısından uygun bir pazarlama ortamı oluşturmaktadır. Bu bağlamda, sosyal medyanın dolayısıyla sosyal paylaşım sitelerinin marka bağlılığı yaratmadaki etkilerinin ortaya konulması işletmeler açısından hayati derecede önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, sosyal medya pazarlamasının marka bağlılığı üzerine etkisini belirlemek ve sosyal medyanın marka bağlılığı belirleyicilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda, sosyal medyayı kullanan bireyler arasından rastgele örneklem metodu ile seçilen örneklemde anket çalışması yapılmıştır. Çalışma sonunda edinilecek bilgiler, işletmelerin sosyal medya iletişiminde marka bağlılığına vereceğini önem konusunda bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Social media has become the main means of communication today. It is widely used not only by individuals but also by institutions all over the world. In addition to extensive use, social media has a critical role as a marketing tool by businesses. Social media creates an appropriate marketing environment in terms of reaching new customers for the enterprises and making the purchasing behavior of the old consumers into a brand habit. Within this framework, the effects of social media and social networking sites on creating brand loyalty are of vital importance for enterprises. In this study, it is aimed to determine the effect of social media marketing on brand loyalty and to reveal the determinants of brand loyalty of social media. In this context, a randomized sampling method was selected among the individuals using social media and a questionnaire study was conducted. The information to be obtained at the end of the study will give information about the importance of the companies to give brand loyalty in social media communication.