Halk arasında jinekolojik rahatsızlıklarda kullanılan bitkilerin etkinlikleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical studies on the effects of plants used for the treatment of gynecological disorders in folk medicine
  1. Tez No: 555526
  2. Yazar: MERT İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Türkiye'de yapılan etnobotanik çalışmalarda, halk arasında çeşitli bitkilerin jinekolojik rahatsızlıklarda yaygın olarak kullanıldığı kayıtlıdır. Bu çalışmada, jinekolojik rahatsızlıklarda kullanıldığı tespit edilen Anthemis austriaca Jacq., Cichorium intybus L., Melilotus officinalis (L.) Pall., Mentha longifolia (L.) Huds. ve Urtica dioica L. bitkilerinin endometriyoz ve polikistik over sendromu (PKOS) üzerindeki etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, A. austriaca çiçekleri ile C. intybus, M. officinalis, M. longifolia ve U. dioica toprak üstü kısımlarından sırasıyla n-hekzan, etil asetat (EtOAc) ve metanol (MeOH) ekstreleri hazırlanmıştır. Hazırlanan ekstrelerin etkinlikleri sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan endometriyoz ve letrozol-nedenli PKOS modelleri uygulanarak değerlendirilmiştir. Oluşturulan bu sıçan modellerinde, A. austriaca bitkisinden hazırlanan ekstrelerin en yüksek etkiyi göstermesi nedeniyle bu bitki üzerinden“Biyolojik Aktivite ile Yönlendirilen Fraksiyonlama ve İzolasyon (BAYF)”teknikleri kullanılarak çalışmaların yürütülmesine karar verilmiştir. Endometriyoz sıçan modelinde, aktivitesi en yüksek çıkan A. austriaca MeOH ekstresi RP-18 silika jel kolon kullanılmak suretiyle vakum sıvı kromatografisine tatbik edilmiş ve fraksiyonlama işlemi yapılarak 4 ana fraksiyon [Fr. (1- 6); Fr. (7-13); Fr. (14-20); Fr. (21-29)] elde edilmiştir. Elde edilen fraksiyonlardan Fr. (1-6) ve (14-20)'nin endometriyoz sıçan modelinde önemli derecede aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan izolasyon çalışmalarında Fr. (1-6)'dan 4-(β-D-glukopiranoziloksi)- 6-metil-2H-piran-2-on, en yüksek aktivite gösteren Fr. (14-20)'den ise kersetin, apigenin-7- O-(3''-asetil)-β-D-glukopiranozit, apigenin-7-O-(6''-asetil)-β-D-glukopiranozit, apigenin-7- O-β-D-glukopiranozit ve kersetin-7-O-β-D-glukopiranozit izole edilmiştir. Letrozol-nedenli PKOS sıçan modelinde, en yüksek aktiviteyi A. austriaca n-hekzan ekstresinin göstermesi nedeniyle bu ekstre üzerinde yapılan fitokimyasal çalışmalarda β-amirin palmitat, taraksasterol ve taraksasterol asetat olmak üzere 3 adet triterpen yapısında madde izole edilmiştir. Sonuçlar A. austriaca bitkisinin endometriyoza karşı gösterdiği aktivitenin, içerdiği flavonoitlerden; PKOS'a karşı gösterdiği aktivitenin ise triterpenlerden kaynaklandığını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Farmakognozi, Etnofarmakoloji, Asteraceae, Anthemis austriaca, Endometriyoz, PKOS, Flavonoit, Triterpen
Özet (Çeviri)
There are numerous plants which are used for the treatment of gynecological disorders in ethnobotanical studies conducted in Turkey. The present study aimed to investigate the effect of Anthemis austriaca Jacq., Cichorium intybus L., Melilotus officinalis (L.) Pall., Mentha longifolia (L.) Huds. and Urtica dioica L. on endometriosis and polycystic ovary syndrome (PCOS). For this purpose, n-hexane, ethyl acetate (EtOAc) and methanol (MeOH) extracts were prepared from the flowers of A. austriaca and the aerial parts of C. intybus, M. officinalis, M. longifolia and U. dioica, successively. The effects of the prepared extracts were evaluated by surgically-induced endometriosis and letrozole-induced PCOS rat models. Since the extracts prepared from A. austriaca showed the highest activities in endometriosis and PCOS rat models, it was decided to conduct bioactivity guided fractionation technique on that plant. The MeOH extract, which had the highest activity in endometriosis rat model, was applied to the vacuum liquid chromatography using RP-18 for the fractionation. The obtained fractions were combined according to their thin layer chromatography profiles in order to gain 4 main fractions [Fr. (1-6); Fr. (7-13); Fr. (14-20); Fr. (21-29)]. When the activities of these fractions were evaluated in endometriosis rat model, Frs. (1-6) and (14-20) were found to have statistically significant activity. Further, 4- (β-D-glucopyranosyloxy)-6-methyl-2H-pyran-2-one was isolated from Fr. (1-6), quercetin, apigenin-7-O-(3''-acetyl)-β-D-glucopyranoside, apigenin-7-O-(6''-acetyl)-β-Dglucopyranoside, apigenin-7-O-β-D-glucopyranoside and quercetin-7-O-β-Dglucopyranoside were isolated from Fr. (14-20) which had the highest activity among the fractions. The n-hexane extract of A. austriaca was found to have the highest activity in letrozole-induced PCOS rat model. Further phytochemical studies on the n-hexane extract, β-amyrin palmitate, taraxasterol acetate and taraxasterol, which are triterpene derivatives, were isolated from n-hexane extract of A. austriaca. Consequently, the efficacy of A. austriaca against endometriosis could be due to its flavonoids, whereas its effect against PCOS could be due to its triterpene derivatives. Key Words : Pharmacognosy, Ethnopharmacology, Asteraceae, Anthemis austriaca, Endometriosis, PCOS, Flavonoid, Triterpene