Kutsal sessizlik ve uyku arasında': System of a down, müzik, kimlik, bellek
Between the sacred silence and sleep': System of a down, music, identity, memory
  1. Tez No: 555572
  2. Yazar: ŞAHİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖZE ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Rock müzik popüler kültürün önemli bir parçası olarak bugün dünya üzerinde hemen her ülkede dinleyicisi, tüketicisi bulunan ve kitle iletişim araçları üzerinden her geçen gün daha da yaygın hale gelen bir türdür. Rock müziğin heavy metal alt türünde müzik icra eden System of a Down grubu kitleselleşen bu müziğin dünya çapında tanınan önemli bir temsilcisidir. Ermeni üyelerden oluşan grubun politik söylemi içerisinde bu kimliğin önemli bir yeri vardır. Grubun Türkiye'de de dinleyici kitlesi bulunmakta ve takip edilmektedir. Tezin amaçladığı şey, bu dinleyenler ve genel olarak Türkiye'deki toplumsal-siyasal bağlam açısından System of a Down grubunu ilgiye değer kılan şeyin anlaşılması ve grubun müzik, politika ve Ermeni sorunu ekseninde değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
As a significant component of popular culture, rock music is a genre which has listeners and consumers in almost all the countries and also a genre which progressively gains wider currency through mass communication. The band, System of a Down mainly plays heavy metal which is a sub-genre of rock, and is a world famous representative of this music. Consisting of Armenian members, this identity has an important domain in political discourse of the band. Group also has fans and followers and an audience in Turkey. What this thesis aims is to understand what makes System of a Down attracting attention in terms of its listeners and social-political context of Turkey and to examine the band in the axis of music, politics and Armenian issue.