Dijital pazarlama ve programatik reklam satın alma modelinin dijital pazarlama üzerindeki etkileri
Digital marketing and the effects of programming advertising purchasing model on digital marketing
  1. Tez No: 555573
  2. Yazar: EMİR CÖMERTPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte geleneksel pazarlama yöntemlerinden dijital pazarlama yöntemlerine geçilmiştir. Reklamverenler, dijital pazarlama yöntemleri ile pazarlamanın temel kurallarına bağlı olmakla birlikte dijital reklam tekniklerinin gelişmesi ve büyük verilerin analiz edilmesi sayesinde daha büyük kitlelere ulaşma imkanına kavuşmuştur. Daha büyük kitlelere ulaşmak markalar için pazarlama dünyasında büyük avantajalar oluşturmasına rağmen doğru kitleye ulaşamama riski maliyet ve marka bilinirliği açısından bakıldığında markalara dezavantaj yaratmaktadır. Bu sebeple internet kullanımı sırasında tüketicilerin bıraktıkları izlerin işlenmesi ve kategorize edilebilmesi ile birlikte programatik satın alma modelleri geliştirilmiş ve daha iyi hedef kitlelere daha düşük maliyetlerle ulaşabilmenin yolu açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional marketing methods have evolved into digital marketing methods with the widespread usage of the internet. Advertisers have the opportunity to reach out to larger audiences with the helpof mass data analysis and the development of digital advertising techniques which are based on digital marketing methods and basic rules of the marketing. Although reaching out larger audiences provides an advantage to the brands, there is also the risk of failure to reach the target audiences since mass marketing creates disadvantage in terms of cost and brand awareness.Programatic purchasing models improved as a result of consumer data obtained by tracking internet usage. These methods opened the way to reach better target audiences at lower costs.