Spor felsefesinin Antik Yunan'da Paideia ile ilişkisi
The relationship between sports philosphy and Paideia in Ancient Greece
  1. Tez No: 555581
  2. Yazar: FEVZİ SANCAR UĞURYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Spor, Philosophy, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Spor kelimesinin ilk olarak 14. yüzyılda İngiltere'de kullanıldığı düşünülmektedir. O dönemdeki ulusallaşma hareketi sonucu, İngiliz diline girmiş Latince sözcüklerin İngilizceleştirilmesi amacıyla başındaki eklerin atılmasıyla o tarihe kadar kullanıla gelen“disport”,“dysport”,“desport”kelimelerinden geriye“sport”kaldığı tespit edilmiştir. Başlangıçta spor rekreasyon öğeleri taşıyan eğlence, gevşeme, rahatlama anlamı içeren bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Antik Yunan'da spor kavramı yerine bedeni iyi durumda tutma amacı için yapılan her türlü beden hareketine gymnastik, yarışma amaçlı olan yani mücadeleyi talep eden bir yapıda atletlerin, athlos yaptığı ve içeriğinde savaşa hazırlık unsurları da barındıran dövüşme, kaçma gibi yarışmalara agonistik olarak iki ayrı terimin kullanıldığı görülmüştür. Günümüzde spor kavramının kapsamında yer alan bu tip faaliyetlerin Antik Yunan'da paideia'nın bir enstrümanı olarak kullanıldığı da söylenebilir. Antik Yunan toplumunda beden eğitimi, diğer bir söylemle gymnastik ağırlıklı olarak vatandaşın, polites öğretime hazır hale getirilmesi amacıyla müzik, mousié ile birlikte bir ön çalışma olarak da görülmektedir. Spor, bireyi erdemli olmaya, sınırlarını ve yapabileceklerini bilmeye, insanı kötüye değil bedensel ve zihinsel olarak iyiye ve güzele götüren aynı zamanda hem eğitim hem de öğretimde yani eğitim sisteminde başarıyla kullanılması gereken bir araçtır.“Spor Felsefesinin Antik Yunan'da Paideia ile İlişkisi”başlığı altında yapılmış olan bu tez çalışmasında, felsefe ve sporun birey yapılaşması üzerindeki desteğin farklı boyutlarda irdelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that the word 'Sport' was first used in England in the 14th century. It has been determined that the word“sport”was obtained as a result of the nationalization movement by clipping prefixes and suffixes from the Latin words used in English so far like“disport”,“dysport”,“desport”. At the beginning, sport was used as a word that includes recreation elements, meaning entertainment and relaxation. In ancient Greece, two different words were used to describe sport concept: gymnastics has been used for all types of body movements for the purpose of keeping the body in good condition and agonistic has been used for race purposes, which includes athletes of competing nature, making athlos as well as tournaments which includes skills like fighting and running for battle readiness. It can be said that these activities, which are now part of the sport concept, are used as an instrument of paideia in Ancient Greece. In ancient Greek society, physical education and other discourse and gymnastics are also seen as a preliminary study together with the music, mousié in order to make the citizen ready for political education. Sport is a tool that should be used successfully in education and training, in other words the education system, to lead the individual to be virtuous, to know its limits and capabilities as well as not to abuse human beings, but ensure physical and mental wellbeing. In this thesis study, which was conducted under the title of“The Relationship Between Sports Philosphy And Paideia in Ancient Greece”, was aimed to examine the support of philosophy and sport on individual development in different dimensions.