Transfer of banking operations to artificial intelligence applications
Bankacılık operasyonlarının yapay zeka uygulamalarına devri
- Tez No: 555589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, hangi bankacılık işlemlerinin yapay zeka uygulamalarına aktarılabileceğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla yapay zeka, bankacılık işlemleri, bankacılık ve teknoloji gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Yapay zeka platformları ile yapılabilecek bankacılık işlemleri, bu araştırmada önceliklerine göre sınıflandırılmıştır. Teorik kısım, yapay zeka sistemleri, uygulamalı alanları ve bankacılıkta nasıl kullanıldığı ile ilgilidir. Operasyonların önceliklendirilmesi ana hatlarını belirlemek için nitel araştırma yapılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Sağlam bir kavrayış sağlamak için, araştırmaya katılmak üzere ilgili yöneticiler ve yapay zeka uzmanları seçildi. Bu çalışma, bankacılık sistemindeki yöneticilere, operasyonel görevlerin yapay zeka uygulamalarına nasıl ve hangi sırayla aktarılacağına dair temel bir kılavuz sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with to examine which banking operations can be transferred to artificial intelligence applications. For this purpose, keywords, such as artificial intelligence, banking operations, banking and technology relationship, are defined. Banking transactions that can be conducted by artificial intelligence platforms are classified according to their priorities in this research. The theoretical part deals with the artificial intelligence systems, its applied areas and it's how used in banking. Qualitative research was conducted in order to make an outline of operations prioritization. Semi-structured interview was used as data collection method. In order to provide a solid insight, relevant managers and artificial intelligence experts were selected to participate in to the study. This study aims to provide managers in banking system with a basic guideline on how or in which order operational tasks to be transferred to artificial intelligence applications.