Kodaly yönteminin ortaokul öğrencilerinin blok flüt icra performanslarına ve müzik dersi tutumlarına olan etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of kodaly method on secondary scholl students' block flute performance and attitudes towards music
  1. Tez No: 555590
  2. Yazar: ALİCAN GÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AKAY, DOÇ. DR. N. BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kodaly yöntemi kullanılarak yapılan müzik öğretiminin blok flüt icrası performansı ve müzik dersine yönelik tutumları üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma, yarı deneysel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan çalışma grubu, 2017- 2018 eğitim öğretim yılında bir devlet ortaokulunda okuyan 61 öğrencinin deney (31) ve kontrol (29) gruplarına ayrılmasıyla oluşturulmuştur. Araştırmanın deneysel işlem süreci 9 hafta müzik öğretimi, 3 hafta blok flüt öğretimi olacak şekilde 12 hafta olarak tasarlanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının öğretim sürecinde, 6. sınıf müzik ders kitabında yer alan“Dinleme-Söyleme”,“Müziksel algı ve bilgilenme”,“Müzik kültürü”temaları içerisindeki 7 kazanım seçilmiştir. 9 haftalık müzik öğretimi deney grubunda Kodaly yöntemi ile kontrol grubunda genel öğretim yöntemi ile verilmiştir. 3 haftalık blok flüt öğretim süreci ise deney ve kontrol grubunda aynı yöntemle uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak blok flüt icra performansı dereceli puanlama anahtarı, müzik dersi tutum ölçeği, kişisel bilgi formu ve açık uçlu sorular formu kullanılmıştır. Analiz aşamasında, nicel veriler için betimleyici istatistikler sunulmuş, deneysel desen için araştırılan hipotez testleri için karışık ölçümlerde iki yönlü varyans analizi (split plot design) kullanılmış; nitel veriler için içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; deney grubunun blok flüt icra performansının, kontrol grubunun blok flüt icra performansına göre anlamlı derecede farklılaştığı görülmüştür. İncelenen gruplarda müzik dersine yönelik tutumlar anlamlı bir biçimde farklılaşmazken; grupların müzik dersine yönelik tutumları ön test- son test sonuçlarına göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. İçerik analizi sonucunda da deney grubu, Kodaly yöntemini yararlı bulduklarını ve blok flüt icra performanslarına katkı sağladığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether music teaching using Kodaly method has a significant effect on the performance of block flute performance and attitudes towards music course. The research was carried out using a quasi-experimental method. The study group was formed by the separation of 61 students studying in a public secondary school in the 2017- 2018 academic year in the experimental (31) and control (29) groups. The experimental process of the study was designed as 12 weeks. 9 weeks of music teaching and 3 weeks of block flute instruction. In the teaching process of the experimental and control groups, 7 achievements in the themes of“Listening and Telling”,“Musical perception and information”and“Music culture”were selected from the course book of 6 grade. 9 weeks of music teaching was given in the experimental group by Kodaly method and in the control group by general teaching method. The 3-week block flute teaching process was applied in the experimental and control groups with the same method. As the data collection tools, block flute performance grade scoring key, music lesson attitude scale, personal information form and open-ended questions form were used. Descriptive statistics were presented for the quantitative data and two-way analysis of variance was used; Content analysis was conducted for qualitative data. As a result of the analysis; There was a significant difference between the experimental group and the control group in terms of block flute performances and pre-test and post-test results of the music lesson attitudes; The block flute performances of the experimental group differed significantly from the control flute performance of the control group. As a result of content analysis, the experimental group stated that they found the Kodaly method useful and contributed to the performance of block flute performances.