Türkiye'de erken dönem Doğu Avrupa Türk tarihi araştırmaları (Hun-Hazar dönemleri arası)
Studies in Turkey on the early history of Turks in Eastern Europe (Between the periods of Hun and Khazar)
  1. Tez No: 555629
  2. Yazar: YAVUZ SELİM BARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Tarih araştırmalarında önem arz eden noktalardan biri de çalışılan sahanın literatürüne tam manasıyla vakıf olabilmektedir. Türk tarihinin hemen her yönüyle mühim bir dönemini teşkil eden erken dönem Doğu Avrupa Türk tarihinin tarihiyle alakalı çalışmaların bilimsel çerçevede tarihi seyri ile birlikte bilim dünyasına sunulması bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de erken dönem Doğu Avrupa Türk tarihi çalışmalarının yakın döneme kadar kapsamlı bir literatür meydana getirmediğini söylemek mümkündür. Ancak son dönemlerden itibaren bilhassa bu saha ile ilgili tez, makale ve kitap çalışmaları ivme kazanmıştır. Bu tezde ise 1923-2018 yılları arasında Türkiye'de Hunlar, Suvarlar, Avarlar, Oğurlar, Bulgarlar ve Hazarlar hakkındaki çalışmalar esas olarak kapsam ve içeriklerinden hareketle ele alınarak Türk tarihçiliğinin bu sahadaki üretim faaliyetleri bütüncül bir şekilde ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the vital points in historical study is surely to comprehend the current literature on the topic. Thus, in this mean, it is a significant duty to search and evaluate course of the Turkish historiograhy on the early Turkic presence in Eastern Europe, which constitutes an elementary part of Turkic history. It would not be wrong to say that studies on the early history of Turks in Eastern Europe did not reach a considerable amount by the recent years both in quantity and quality. However, the last years have witnessed an accelerated increase of studies (books, papers, dissertations) in this area. This study aims at surveying contents and approaches of the Turkish historiography on the Huns, Suvars/Sabirs, Avars, Ogurs, Bulgars and Khazars between the years 1923 and 2018, and presenting a comprehensive view of the relevant production, both academic and popular.