Taftazânî'nin Keşşâf hâşiyesinin tahkiki(Tevbe Sûresi)
Taftazani footnote of the al Kashaf interpretation (Scientific study of al Tawba Sura)
  1. Tez No: 555628
  2. Yazar: MUHAMMED MOLLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN DİVLEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Tez, Zemahşerî'nin (ö.538/1144) Keşşâf adlı tefsirine yazılmış önemli hâşiyelerden biri olan Teftâzânî hâşiyesinin tahkik ve incelemesini -Tevbe Sûresi çerçevesinde- konu edinmektedir. Üç bölüm ve tahkik kısmından oluşan tezin birinci bölümünde, Teftâzânî'nin (ö.792/1390) yaşadığı asır ve coğrafyayı; Hicrî VIII. Asır Horasan'ını siyasî, ictimâî, ilmî ve fikrî yönleriyle kısaca tanıttık. Müellifin kısaca hayatına, hayatının sosyal ve ilmî yönlerine temas ettik. İkinci bölümde, müellifin hâşiyesini tanıttık. Hâşiye'nin müellife nispeti, eseri yazmaya sevk eden âmiller, nerede ve ne zaman telif edildiği, nüshaların özellikleri gibi hususlar üzerinde durduk. Âlimlerin hâşiye hakkındaki görüşleri, diğer belli başlı Keşşâf hâşiyeleri, müellifin hâşiyeyi yazarken takip ettiği metot, eserin kaynakları gibi hususlar bu bölümde ele aldığımız alt başlıklardır. Üçüncü bölümde ise hâşiyenin ilmî açıdan bir değerlendirmesini yaptık. Hâşiyenin takdire şâyan yönlerini ve emsalleri arasındaki yerini belirlemeye çalıştık. Bu arada hâşiyenin eleştiriye açık yönlerine temas ettik. Müellifin Zemahşerî yönelik eleştiri ve takdirlerine aynı şekilde önemli bir diğer hâşiye müellifi olan et-Tîbî'nin (ö.743/1343) Fethu'l-Ğayb'deki yaklaşım ve görüşlerine nasıl baktığına yer verdik. Tahkikte metot olarak İSAM tahkik esasları benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a scientific study to Al Tawba sura from footnote of Imam Sa'ad El Din Taftazani on the interpretation of Al zamakhshari and which Alsa'ad directed his attention to what al Zamakhshari had taken care of the characteristics of the structures and the aspects of inimitabilaty and also to the issues of the knowledge of the holy Quran and the principles of the holy Quran and islamic rhetoric, jurisprudence and the principles of jurisprudence, Hadith and what else so ever. Al Sa'ad discussed in his footnote Al Zamakhshary in a lot of his ideas of Mu'tazila and judged him in a lot of them. Alsa'ad's footnote was considered one of the most important books which explained Alkashaf. The work in investigation required the followings: dividing the message into two main parts: The first part was the studying part which included three sections: The first section was about Teftazani Era. Because Alsa'ad lived in Khorasan, it had been necessary to focus on this geographical region, and the most important crucial and political events in the khorasan in the eighth hijra century, as well as the scientific and intellectual state in Teftazani era, and social status. And it would be necessary in this case to give some information about Alsa'ad Taftazani, his social status as his name, surname and his nickname as well as his birth and the place where he was grown up and where his family lived. It would be necessary on this case to speak about his scientific life, his journeys, and scientific functions. In addition to that it would be necessary to speak about his teachers , students and his accomplishment, his creed, the praise of the scientists of that time. And what disputes had happened between him and Alshareef Aljourjani. Finally the year of his death was perfectly definded. The second section was about the definition of Alsa'ad's footnote where this footnote to him had been attributed, his motive to write it, the date, the place, the amount of the footnote, where it had been founded and reached, and what the scientists' opinion about it was. After that the method of AlSa'ad in the footnote was touched on where the way was paved with broad lines to his method, then his method in the explanation of Al kash'shaf , and how he was dealing with the issues and fulfulling it. Besides his method to mention the theologies and the sources and transfering from others as well as his method in quoting and the sources of AlSa'ad and his quotation. In the third section the footnote had to be put in the balance to clarify what advantages and disadvantages it had, so the way was paved with inquiries as well as The advantages of footnote and it's value among its equals of footnotes and the main criticism in his footnote to show AlSa'ad's character in his footnote and his independence in his opinion. He touched on Alsa'ad's attitude of AlZamakhshari and Alteypi and then the conclusion was mentioned and registered. The second part was made for the investigation. First, the description of aautographs which was depended on in the investigation, the original version which was confronted with the rest of the versions were shown. Images as examples of autographs were offered. Finally the method of investigation was mentioned.