Polonya Müslüman topluluğunun dini hayat analizi(Polonya Lipka Tatarları örneği)
Religious life analysis of the Polish Muslim community(sample of Polish Lipka Tatars)
  1. Tez No: 555645
  2. Yazar: AIZADA IMANKULOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Kıtası'nda 600 yıllık tarihe sahip olan Lipka Tatarları; yani Polonya Tatarlarının dini hayatı ele alınacaktır. Bu nedenle çalışmanın amacı: Polonya'ya yerleşmiş ve genelde Müslüman olan Tatarların dini hayatlarını incelemek, dini ve sosyal karakterli inanç ve tutumlarını tespit etmek; ayrıca göç, değişim ve din ilişkileri ile bu ilişkilerin ortaya çıkardığı karşılıklı etkileşimi sosyal bilimsel bakış açısı çerçevesinde incelemek ve araştırmaktır. Altı asır boyunca Polonyalılar ve Müslüman Polonya Tatarları bir arada yaşamışlardır. Polonyalılar ile beraber barış ortamında yaşayan“Polonya Tatarlarının”sosyal ve dini hayatlarını incelememiz Tatar toplumunu anlama ve açıklama açısından büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Subject of this research is the Lipka Tatars with 600 years of history in the European Continent ie the religious life of the Polish Tatars wıll be handled. For this reason, the aim of the study is to examine the religious life of generally Muslim Tatars settled in Poland and to identify their religious and social beliefs and attitudes; as well as the interrelationships of migration, changes and religion relations and examine them in the light of the social scientific frame. For six centuries, Poles and Muslim Polish Tatars lived side by side. Analysis of the social and religious life of the“Polish Tatars”living in peace with the Poles has a great emphasis on understanding and disclosure of the Tatar community.