Fenil/hekzil grupları içeren monofosfin ligantlı Palladyum(II) ve Platin(II) sakkarinat komplekslerinin sentezi, yapıları, dna/hsa bağlanma affiniteleri ve antikanser aktiviteleri
Synthesis, structures, dna/hsa binding affinity and anticancer activity of Palladium(II) and Platinum(II) saccharinate complexes with monophosphine ligands containing phenyl/hexyl groups
- Tez No: 555654
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL TURAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, fenil/hekzil grupları içeren monofosfin ligantlı (PPh3, PPh2Cy, PPhCy2 ve PCy3) on beş yeni palladyum(II)/platin(II) kloro ve sac kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin yapıları, elementel analiz, IR, ESI-MS, NMR (1H, 13C ve 31P) ve tek kristal X-ışını kırınımı teknikleriyle aydınlatıldı. Mononükleer yapıda komplekslerden yalnızca trans-[Pt(sac)2(PPh3)2], trans-[Pt(sac)2(PPh2Cy)2], trans-[Pd(sac)2(PPhCy2)2], trans-[PtCl(sac)(PPhCy2)2] ve trans-[Pd(sac)2(PCy3)2] komplekslerinin uygun tek kristalleri elde edilemedi ve yapıları spektroskopik yöntemlerle desteklendi. Bütün komplekslerin antikanser aktivitesi ilk olarak, SRB tekniğiyle analiz edildi. trans-[Pt(sac)2(PPh3)2], trans-[Pt(sac)2(PPh2Cy)2] ve trans-[Pt(H)(sac)(PPhCy2)2] komplekslerinin sitotoksik oldukları anlaşıldı. Potansiyel komplekslerin antikanser aktivitesi, ATP testi yardımıyla yapıldı. Bu kompleksler arasında bütün hücre soyları üzerinde en etkili ajan trans-[Pt(sac)2(PPh2Cy)2] kompleksidir. trans-[Pt(sac)2(PPh3)2] kompleksi MCF-7 ve HCT116 kanser hücrelerinde cisplatinden daha iyi antikanser etki gösterirken, trans-[Pt(H)(sac)(PPhCy2)2] kompleksi test edilen hücre dizilerinde MCF-7 hücrelerine karşı daha aktif davranarak orta seviyede sitotoksik aktivite gösterdi. Sitotoksik komplekslerin DNA/HSA bağlanma çalışmaları gerçekleştirildi. trans-[Pt(sac)2(PPh3)2] ve trans-[Pt(sac)2(PPh2Cy)2] kompleksleri kayda değer seviyede DNA'ya bağlanma affinitesi gösterdi ve DNA'nın büyük oluğunda konumlandığı anlaşıldı. Bu kompleksler herhangi bir yükseltgen olmadığı durumda bile plazmit DNA'yı doğrusal ve açılmış dairesel forma dönüştürdüğü jel üzerinde görüntülendi. Kompleksler HSAʼya orta seviyede bağlanma affinitesine sahiptir ve bu durum ilaç taşınımı-salınımı adına ciddi avantajlar oluşturabilir. trans-[Pt(H)(sac)(PPhCy2)2] kompleksinin DNA/HSA'ya bağlanma etkileşimleri ve şekilleri, moleküler doking yöntemiyle doğrulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, fifteen new palladium(II)/platinum(II) chloro and sac complexes with monophosphine ligands containing phenyl/hexyl groups (PPh3, PPh2Cy, PPhCy2 and PCy3) were synthesized. The structures of the complexes were elucidated by elemental analysis, IR, ESI-MS, NMR (1H, 13C and 31P) and single crystal X-ray diffraction techniques. Suitable single crystals of trans-[Pt(sac)2(PPh3)2], trans-[Pt(sac)2(PPh2Cy)2], trans-[Pd(sac)2(PPhCy2)2], trans-[PtCl(sac)(PPhCy2)2] and trans-[Pd(sac)2(PCy3)2] complexes were not obtained and their structures were identified by spectroscopic methods. The anticancer activity of all complexes was first analyzed by SRB technique. trans-[Pt(sac)2(PPh3)2], trans-[Pt(sac)2(PPh2Cy)2] and trans-[Pt(H)(sac)(PPhCy2)2] complexes, which are found to be cytotoxic. The anticancer activity of the potent complexes was further studied by ATP assay. trans-[Pt(sac)2(PPh2Cy)2] is the best effective than platin(II) complexes for all cancer cells. trans-[Pt(sac)2(PPh3)2] complex showed better anticancer activity on MCF-7 and HCT116 cells than cisplatin, whereas the trans-[Pt(H)(sac)(PPhCy2)2] complex was tested in MCF-7 cell lines and showed moderate cytotoxic activity. DNA/HSA binding studies of the cytotoxic complexes were performed. trans-[Pt(sac)2(PPh3)2] and trans-[Pt(sac)2(PPh2Cy)2] showed a good binding affinity to DNA and were found to be located in the major groove of DNA. These complexes transformed the plasmid DNA into a linear and opened circular forms, even in the absence of any oxidant. Complexes have moderate binding affinity towards HSA, and this may cause serious advantages for drug transport-release. The locations and binding interactions of the trans-[Pt(H)(sac)(PPhCy2)2] complex with DNA/HSA were confirmed by molecular docking.