126 numaralı Kayseri Şer'iyye sicil defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
126 number ser'iyye register of Kayseri transcription and evalution
  1. Tez No: 555673
  2. Yazar: SELMA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 592
Özet
Şer'îyye Sicilleri Osmanlı Devleti'nin siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ve sosyal tarihini ortaya koyan en önemli başvuru kaynağıdır. Ayrıca şer'îyye sicillerinde ferman, buyruldu, berat, nişân, tezkire, i'lâm, mârûz, mürasele gibi pek çok belge hakkında bilgi sahibi olmaktayız. Osmanlı Devleti'nin önemli bir şehri olan Kayseri'nin sosyal yaşamına yönelik olan bu çalışmanın asıl kaynağını teşkil eden Kayseri Şer'iyye sicillerinin nüshaları Ankara Milli Kütüphane'den Başbakanlık Osmanlı Arşivine aktarılmıştır. Bu siciller ayrıca Kayseri ve Yöresi Tarihi Araştırmalar Merkezinde yer almaktadır. 126 Numaralı Kadı Sicilinin bir nüshası fotokopi olarak İSAM'dan alınmış olup, sicil toplamda 116 sahife ve 118 pozdan oluşmaktadır. Osmanlıca metinlerin önce transkripsiyonu yapılmış, daha sonra ise belge özetleri çıkarılmış ve bu çalışmaya bağlı olarak kaynak taraması yapılarak kaynak taramasının ardından belgeler değerlendirilmiştir. Çalışmada 1143-1144 yılları arası Kayseri'nin toplum yaşantısı ve ekonomik durumu hakkında bilgilere ulaşılmaktadır. Ayrıca sicilde; alım-satım, vergi anlaşmazlığı, timar, borç ödemesi, miras paylaşımı vb. iktisadî ve ictimaî konulara da yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Court registers of Ottoman Empire on political, military, economic, cultural and social history that lays out the most important reference. Also edict in court registers, buyruldu, berat, engagement, follows, I'lam, exposed, we are being informed about the document, such as murasel. Kayseri is an important city of the Ottoman Empire, the social life of Kayseri Ankara, which constitutes the principal source of this work for copies of court registers in the prime ministry, the National Library of. This record is also located in the center of Kayseri and local history research. 126 a copy of the court records were taken from Isam as a copy number, and the record in total, 116 and 118 pages consists of poses. The transcription of Ottoman Turkish texts first made, then the document have been summarised by scanning the documents after scanning and evaluation of the source as a result of this work. In the study of Kayseri between the years 1143-1144, public life and economic status provide information about. Also the register; trading, tax dispute, grooming, debt payments, share of inheritance, etc. includes economic and social issues.