Atık soyma kaplama levhalarının yongalevha üretiminde değerlendirilebilme imkanları
Evaluation possibility of waste peeling wood veneers in particleboard production
  1. Tez No: 555687
  2. Yazar: EDA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY NEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde; Atık soyma kaplama levhaları kullanılarak üretilen yongalevhaların fiziksel, mekanik özellikleri ve formaldehit emisyonu incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda, yongalevha üretiminde atık kaplama kullanılması formaldehit emiyonunu azaltmıştır. Yongalevhaların su alma oranı ve kalınlık artışı oranları kaplama ilavesi ile iyileşmiştir. Yongalevha üretiminde atık kaplama sayısının artması ile yongalevhanın tüm kalite özellikleri iyileşmiştir. Eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü değerleri sadece orta tabakaya kaplama ilavesi ile değişmemiştir. Orta tabakaya tutkalsız kaplama ilavesi yüzeye dik çekme direncini azaltırken kaplamalara tutkal sürülmesi yapışma direncini değiştirmemiştir. Yüzey ve orta tabakalar arasına kaplama ilavesi kalite özelliklerini olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; Thephysical, mechanical properties and formaldehyde emission of the particleboards produced by theuse of waste peeling veeners were examined. Theuse of waste veener in theproduction of particleboard has reduced the amount of formaldehyde emission. The amount of water absorption and thickness swelling increase rates of the particleboard were improved with the addition of the veener. All quality characteristics of particleboard have improved with the increase in the number of waste veener in the particleboard production. The Modulus of rapture and modulus of elasticity values have not changed with the only addition of veener to the core layer. Addition of glueless veener to the core layer reduced the in ternalbond strength. Furthermore, the application of glue to the veener has not changed the adhesion resistance. The addition of veener between the surface and the core layers had a positive effect on the quality characteristics.