Anahtar teslim götürü bedel yapım işlerinin sözleşme bedelinde ve proje süresinde bitmeme nedenlerinin araştırılması
A research for reasons of failure to complete turn key lump-sum contracts within the contract value and duration
  1. Tez No: 555695
  2. Yazar: FAZIL ÜMİT SÖKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BASRİ BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, anahtar teslim götürü bedel yapım işlerinde, işin sözleşme bedelinde ve/veya proje süresinde bitirilememesinin nedenleri araştırılmıştır. Çalışma, bütçe ve bedel artışlarını, mücbir sebeplerle veya idare ile ortak bir karar alınarak yapılan keşif artışlarını ya da süre uzatımlarını kapsamamaktadır. Tez kapsamında belirlenen sorunların tespiti için Delphi metodu kullanılmıştır. Bu amaçla, 2017 yılında Trabzon ilinde kamuda kontrollük yapan farklı tecrübeye sahip 21 uzmana işlerin sözleşme bedelinde ve proje süresinde bitmeme nedenleri sorulmuştur. Uzmanlardan alınan nedenlerden benzer olanları sınıflandırılarak sözleşme bedeli için 18, proje süresi için 24 adet başlık elde edilmiştir. Bu başlıklar tekrar uzmanlara sunularak nedenleri önem derecesine göre 1'den 10'a kadar puanlamaları istenmiştir. Sonuç olarak, ihale hazırlık sürecinde yaşanan aksaklıkların yapım sürecine direk etkisinin olduğu, yüklenici seçim süreçlerinin doğru yüklenici belirlemede yeterli olmadığı, proje süresinin doğru belirlenemediği gibi etkenler ön plana çıkmıştır. Çalışmada ayrıca, uzmanların tecrübe, yaş ve özel sektörde çalışıp çalışmama durumlarına göre verilen puanların dağılımı incelenmiştir. Buna göre, uzman yaşı verilen puanların dağılımı için anlamlı bir parametre olmazken, tecrübe ve özel sektör geçmişi puanların dağılımını belirleyen temel parametreler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the reasons for failure to complete turn key lump-sum contracts within contract value and duration have been researched. The study does not include the budget and duration increases due to force majeures or work increases that are agreed on by both contractor and contracting authority. Delphi method was used for determining the reasons of the subjects specified within the context of the thesis. For this purpose, in Trabzon Province in 2017, the reasons for failure to complete contracts within contract value and duration were asked to 21 experts, who have different amount of experience and various backgrounds on working for the contracting authorities. The reasons that were collected from experts were reviewed and categorized to 18 causes for the contract value and to 24 causes for the contract duration. These causes were sent to experts in order to be scored between 1 and 10, depending on the importance. As a result, some factors came into prominence; like the direct effect of the faults that are done in the contract and project preparation, contractor choice procedures not being sufficient for choosing the right contractor and contract duration not being determined correct, etc. The distribution of the points given by the experts was also examined for the experience, age, and private sector knowledge criteria. From these examinations, it has been found out that age is not a meaningful parameter but experience and private sector knowledge are essential parameters that define point distribution.