Orta ölçekli bir müteahhitlik firmasında şantiye genel giderlerinin bir bileşeni olarak şantiye yönetimi maliyetleri üzerine istatistiksel bir değerlendirme
A statistical estimation on management costs of building sites as an ingredient of general costs of building sites
- Tez No: 166389
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ORTA ÖLÇEKLİ BİR MÜTEAHHİTLİK FİRMASINDA ŞANTİYE GENEL MALİYETLERİNİN BİR BİLEŞENİ OLARAK ŞANTİYE YÖNETİMİ MALİYETLERİ ÜZERİNE İSTATİSTİKSEL DEĞERLENDİRME ÖZET Yaşadığımız son 7-8 senelik zaman zarfında, Türk inşaat sektöründeki en büyük sorun devletin inşaat sektörüne yaptığı yatırımların yetersizliğidir. Devletin yatırım yapacak güce sahip olamaması, devlet tarafından ihale edilen taahhüt işlerinin de oldukça seyrelmesine sebep olmaktadır. Yatırım yetersizliği ve ihale edilen taahhüt işlerindeki sürekli azalış, devlet ile müteahhit arasındaki arz - talep dengesini bozmakta; arz çok düşük seviyelerde iken, talep çok fazla olmaktadır. Piyasada binlerce müteahhit firma olmasına karşın, yeni ihale edilen inşaat işlerinin sayısı bir elin parmaklan kadar azdır. Arz ile talep arasında oluşan uçurum, inşaat firmalarının teklif fiyatlarım her geçen yıl daha da aşağılara çekmiştir. Firmalar, çok yüksek kırımlar ile, kâr elde etmekten ziyade“çarkı döndürmek”adına iş almaya çalışır hale gelmişlerdir. İnşaat sektöründe çok büyük bir çöküş yaşanmaktadır ve büyümekten öte, ayakta kalmayı başarmak bile basan sayılabilir. Şirketlerin tasarruf yapabilecekleri çeşitli noktalar vardır. Şantiye yönetimi maliyetlerinin kontrol altına alınması da bu noktalardan en etkili olanlarından biridir. Şantiye yönetimi maliyetlerinin aşağılara çekilmesi, inşaat maliyetlerini de doğrudan etkileyecektir. Şantiye yönetimi maliyetlerinin etkin bir şekilde kontrol altına alınması sayesinde, yapılan işten daha yüksek oranlarda kâr elde etmek veya yapılacak işlere daha düşük fiyat teklifleri hazırlamak mümkün olacaktır. Bu tez kapsamında; çoğu inşaat firması tarafından önceden kestirilemeyen, inşaat şirketlerine çok yüksek tutarlarda harcamalara mal olan, zaman zaman kontrolden çıkan, denetimsiz bırakıldığında çığ gibi büyüyen şantiye yönetimi maliyetleri üzerine bir inceleme yapılmıştır. Analizlerde kullanılan veriler, uzun yıllardır inşaat sektöründe çalışmaları bulunan, güvenilir bir firmadan temin edilmiştir. Analiz ve hesaplamalara, bu veriler ışık tutmuştur. Anahtar teslim (götürü bedel) ihale yöntemince ihale edilmiş işler ile birim fiyat ihale yöntemince ihale edilmiş işler ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışma neticesinde, şantiye yönetimi maliyetlerinin önceden tahmin edilebilmesi için dört adet denklem ve bu denklemlere ait rasyolar oluşturulmuştur. Tez çalışması, şantiye yönetimi maliyetlerinin topyekûn veya her bir maliyet grubu için münferiden tahmini için bir model önerisi sunmaktadır. Bahsi geçen modeli; orta çaplı inşaat firmaları kendi şantiyeleri üzerine, ilgili şantiyeler için gerekli rasyoları oluşturmak sureti ile uygulayabilirler. Bu çalışma ile, inşaat firmalarının eksikliklerini gidererek, kaliteden ödün vermeden, daha düşük inşaat maliyetlerine ulaşabilecekleri beklenmekte; firmaların karşılaştığı kontrol dışı ve hesap edilemeyen şantiye yönetimi maliyetlerine, çözüm olacağı umulmaktadır. xvıı
Özet (Çeviri)
A STATISTICAL ESTIMATION ON MANAGEMENT COSTS OF BUILDING SITES AS AN INGREDIENT OF GENERAL COSTS OF BUILDING SITES SUMMARY Since 7-8 years, the biggest problem in Turkish construction sector is goverment's inadequate investment. Goverment's not being able to make investments, causes the reduction of constructions financed by the goverment. Insufficiency of investments and the continuous reduction of the amount of constructions, trigers the supply and demand balance between the goverment and the contractor in a negative way. The demand becomes too higher than the supply. This causes construction companies to work for very minimal profits. Lot's of companies are just trying to keep standing. There are some points that companies can make conservation of. Taking under control of the management costs of building sites, is one of these points. Reducing the management costs of building sites, directly affects the cost of construction. By taking the control of management costs of building sites, it is possible to make higher profits or to lower the bid prices. In this research, management costs of building sites, which is thought to be unestimatable and are generally out of control, is reviewed. The data used in these analysis are supplied from a reliable construction company which has quite experience in the sector. The calculations are evaluated by the use of these data. The lump - sum contracts and the unit - price contracts are reviewed separately. Finally, four equations and ratios for these equations are generated for the estimation of management costs of building sites. By using the equations, management costs of building sites could be calculated as a total expense or each expense group could be calculated separately. The generated model could be applied to other construction companies after the calculation of their own ratios. It is expected that construction companies would be able to reduce their construction costs without affecting the quality in a negative way. It is anticipated that, this research would be a solution for the companies which have problems with the estimation of manageiaent costs of building sites. XVlll