Kısa ürolojik cerrahi planlanan hastalarda spinal anestezide levobupivakain ve levobupivakaine eklenen fentanylin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effect of levobupivacain and fentanyl addition levobupivacain in short urologic surgery in spinal anesthesia
- Tez No: 555717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
KISA ÜROLOJİK CERRAHİ PLANLANAN HASTALARDA SPİNAL ANESTEZİDE 7,5 MG LEVOBUPİVAKAİN İLE 6 MG LEVOBUPİVAKAİN +25 μg FENTANİLİN ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Çalışmamızın amacı spinal anestezi uygulanan kısa ürolojik cerrahi yapılan hastalarda düşük doz levobupivakainin hemodinamik ve cerrahi konfor üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmamız prospektif, çift kör olarak planlandı. Lokal etik kurul onayı ve hasta bilgilendirilmiş onamı alındıktan sonra elektif kısa ürolojik cerrahi geçirecek, 18-65 yaş arası, ASA I-III risk grubundaki 40 hasta iki gruba ayrıldı. Lateral dekübitus pozisyonunda 22 G iğne ile median yaklaşımla spinal anestezi yapıldı. Grup L'ye % 0,5 konsantrasyonda 1,5 ml levobupivakain (7,5 mg) ve 0,5 ml serum fizyolojik, Grup LF'ye % 0,5 konsantrasyonda 1,2 ml. levobupivakain (6 mg) + 25 μg fentanil (0,5 ml) + 0,3 ml serum fizyolojik verildi. Spinal anestezi sonrası 3., 5., 10., 15., 30., 60., 120. ve 360., dakikalarda hastaların sistolik, diastolik, ortalama arteriyel kan basınçları, nabız sayıları, periferik oksijen saturasyonları, postoperatif ilk analjezik ihtiyacı için geçen süre ve spinal bloğun özellikleri kaydedildi. Operasyon sırasında hipotansiyon gelişen hastalara (sistolik arteryel basıncın bazal değerinden %30'dan daha fazla düşmesi) 10 dakikada gidecek şekilde 200 ml izotonik NaCl solüsyonu verildi. Düzelme olmadığında 5 mg efedrin i.v. uygulandı. Bradikardi (45/dk altındaki nabız sayısı) geliştiğinde 0,5 mg atropin i.v. yolla yapıldı. Spinal bloğun özellikleri duyusal blok düzeyi için Pin Prick testi ile, motor blok için ise“Bromage Skalası”ile değerlendirildi. Bromage 0–1:paralizi yok . Bromage 2–3: paralizi var olarak değerlendirildi. Hastalar operasyon sonrası derlenme odasına alındı. Postoperatif ağrı skalası, NRS> 4 durumlarda analjezik yapıldı (1-4, 1: kötü, 4: mükemmel). Operasyon sonrası cerrah memnuniyeti değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda demografik veriler ve hemodinami açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi. 120. dakikada Grup LF' de grup L ye göre daha fazla sayıda hastada motor bloğunun kalktığı gözlendi. Grup LF'de postoperatif ilk analjezik gereksinimi için geçen süre Grup L'ye göre daha uzun bulundu. Fakat bu süre istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç olarak kısa ürolojik cerrahilerde hem intratekal 7.5 mg levobupivakain hemde 6 mg levobupivakain +25 μg fentanil yeterli anestezi sağlandı. Opioid eklenerek daha düşük doz kullanılan grupdaki derlenme diğer gruptan daha hızlı bir idi.
Özet (Çeviri)
MG LEVOBUPIVACAINE + 25μG FENTANYL IN SPINAL ANESTHESIA IN PATIENT THAT PLANNED SHORT PROCEDURE UROLOGIC SURGERY The aim of this study is the comparison of the effect of low dose levobupivacaine on hemodinamy on surgical comfort in spinal anesthesia in patient that planned short prosedure urologic surgery. This study was planned as prospective, double-blinded. After the Local ethics committee approval and informed consent from patients, 40 patients, 18-65 years old, ASA I-III, that planned short procedure urologic surgery, were divided in to two groups. Spinal anesthesia was performed in lateral decubitis position with 22 G spinal needle with median procedure .1,5 ml 0,5% levobupivacaine (7,5mg) + 0,5 ml saline were given Group L, and 1,2 ml 0,5% levobupivacaine (6mg) +25μg fentanyl+ 0,3 ml saline were given Group LF After spinal anesthesia, systolic, diastolic, mean arteriel blood pressurees, pulse rate, peripheral oxygen saturation recorded at 3., 5., 10., 15., 30., 60., 120., and 360 minutes.Time to first postoperative analgesic requirement and spinal blocks fecture swere also recorded. Patients who were devoloping hypotension during the operation (systolic artriel pressure decreased from basal measurement more than 30%) were given 200 ml saline over 10 minutes .In the absance of improvement 5 mg ephedrine was administered intravenousyl. When devoloped bradycardia (heart rate4 were analgesics. Postoperative surgical satisfaction was assessed (1-4 1: bad 4: exellant). There were no significantly different in terms of demogrophic data and hemodynamics in comparison of between the groups. At 120. minute in Group LF motor block releases were more than those in GroupL. Time to first postoperative analgesia requirement was longer in the Group LF than Group L . But this time was not statistically significant. As a result, both intratecal 7,5 mg levobupivacaine and 6 mg levobupivacaine +25μg fentanyl provided sufficent anesthesia for short urologic surgery. In opioid added group, recovery was faster than the other group.