Yaşlı olgularda intratekal levobupivakain ve bupivakainin hemodinamik etkileri ile blok süreleri
The haemodynamic effects and block periods (of time) of intrathecal levobupivacaine and bupivacaine in elderly
  1. Tez No: 225092
  2. Yazar: SEÇİL BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FERAY ERDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Spinal anestezi sonrası hipotansiyon gelişmesinde yaş ve anestezinin seviyesi önemli rol oynar. Ayrıca sempatik blok düzeyinin yükselmesi yaşlı olgularda hipotansiyonun şiddetini daha da artabilir. Bunu azaltmak için iv sıvı yüklenmesinin yanı sıra lokal anesteziğin (LA) dozunu düşürmek gerekir. Biz de çalışmamızı ürolojik cerrahi yapılacak yaşlı olgularda intratekal levobupivakain-fentanil ve bupivakain-fentanilin birlikte kullanımlarının etkilerini değerlendirmek üzere gerçekleştirdik.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, etik kurul onayı ve hastalardan yazılı onam belgesi alındıktan sonra, elektif ürolojik girişim planlanan ASA I-III 65 yaş ve üstü 80 olguda gerçekleştirildi. Olgular, levobupivakain (Grup L, n=40) bupivakain (Grup B, n=40) olmak üzere rastgele 2 gruba ayrıldı. Hastalar operasyon odasına alındıktan sonra standart elektrokardiyografi ve kan basıncı olmak üzere hemodinamik monitörizasyon yapıldı. Grup L'ye 1. 5 mL % 0. 5 levobupivakain ve 0. 3 mL (15 ?g) fentanil, Grup B'ye 1. 5 mL % 0. 5 bupivakain ve 0. 3 mL fentanil olmak üzere toplam 1. 8 mL çalışma ilacı verildi. Çalışma boyunca ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH) giriş, SA sonrası 0, 2. , 5. dk'da, daha sonra her 5 dk.'da bir olmak üzere cerrahi işlem sonlanana kadar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Anesthesia and age have important roles for hypotension which develops after spinal anesthesia. Moreover, high levels of sympathetic block leads to a deeper hypotension in elderly. It is necessary to administer LA by small doses with fluid replacement to reduce this effect. We aimed to assess the effects of intrathecal levobupivacaine-fentanyl and bupivacaine-fentanyl combinations in elderly undergoing elective urological surgery.Material and Method: This study is performed on 80 ASA physical status I-III patients aged >65yr who underwent elective urological surgery after local ethical committee approval and written informed constent. The cases were randomly divided into two groups as levobupivacaine (Grup L, n=40) and bupivacaine (Group B, n=40). Following transfer to the operating room haemodynamic monitorisation like non-invasive blood pressure (NIBP) and standart electrocardiogram(ECG) were applied. 1.8 ml study drug that includes 1.5 ml LA and 0. 3 mL fentanyl was administered to subarachnoid space in the sitting position to all cases. Haemodynamic variables were recorded before drug administration and at 5 minute intervals following 2 and 5. minute values from induction of anaesthesia until the end of surgical procedure.