Yeterli over rezervine sahip olan olgularda uygulanan tüp bebek tedavisine beklenmeyen yetersiz yanıtta ileri düzeyde glikozillenmiş olan son ürün düzeylerinin rolü
The role of advanced glycation end products in unexpected insufficient response to the in vitro fertilization treatment in patients with sufficient ovarian reserve
- Tez No: 555716
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ:Yeterli over rezervine sahip olan olgularda uygulanan tüp bebek tedavisine beklenmeyen yetersiz yanıtda ileri düzeyde glikozillenmiş olan son ürün düzeylerinin rolünü belirlemek. GEREÇ-YÖNTEM:Çalışmamıza açıklanamayan infertitilite sebebi ile İVF siklusuna başlanmış olan 41 olgu dahil edilmiştir. Olgular tedaviye verdikleri yanıtlara göre hasta ve kontrol grubuna alınmıştır. Çalışma grubumuz son halinde 24 hasta ve 17 kontrol olarak neticelenmiştir. IVF/ICSI uygulanan bu olguların folikül sıvısı ve kan plazması örneklerinde ileri glikasyon metabolit ürünleri araştırılmıştır. Çalışmaya 21-44 yaş arası, over rezervi yeterli olan (FSH 0,05). Hasta ve kontrol grubu arasında follikül AGE (Advanced Glycation End Products) (p:0,027), serum AGE (p:0,034), toplanan oosit sayısı (p:0,000), matür oosit sayısı (p:0,000), fertilize oosit sayısı (p:0,000) ve tepe estrojen düzeyleri arasında anlamlı fark izlenmiştir. Hasta grubundaki vakalarda follikül sıvısı AGE düzeyleri; Toplam gonadotropin dozu ile pozitif korele olarak izlendi (p:0,05). Bu grupta follikül AGE düzeyi aynı zamanda tepe östrojen düzeyi ile de negatif korele olarak saptandı (p:0,04). Hasta grubunda serum AGE düzeyleride serum FSH düzeyleri ile pozitif korele olarak izlendi (p:0,002).Kontrol grubunda serum AGE düzeyleri ve BMI arasında pozitif korelasyon saptandı (p:0,006). Follikül AGE değerleri ise FSH ve indüksiyon günü ile pozitif korele (p:0,025- 0,012 ), tepe estrojen değerleri ile ise negatif korele olarak saptandı (p:0,017).Gruplar arasında anlamlı korele çıkan parametreler değerlendirildiğinde en güçlü anlamalı korelasyon hasta grubunda follikül sıvısı AGE düzeyi ile tepe estrojen düzeyi arasında bulunan negatif korelasyon olarak saptandı (p:0,025).Diğer parametreler ile serum AGE ve follikül AGE düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. SONUÇ: Gruplar arasında anlamlı korele çıkan parametreler değerlendirildiğinde en güçlü anlamlı korelasyon hasta grubunda follikül sıvısı AGE düzeyi ile tepe estrojen düzeyi arasında bulunan negatif korelasyon olarak saptandı (p:0,025). Diğer parametreler ile serum AGE ve follikül AGE düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Tüm bu sonuçları bir araya getirerek, overlerde aşamalı olarak AGE birikiminin reproduktif yaşda over mikroçevresinde hafif oksidatif ve enflamatuar hasara neden olabileceğini tahmin edebiliriz. Bu değişiklikler, granulosa hücre metabolizmasını ve etkili perifoliküler vaskülarizasyonun ve olgun foliküllerin ve embriyoların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle açıklanamayan infertilite olgularında tedavi yanıtını ve gebelik sonuçlarını olumlu yönde etkileyebilmek için serum ve follikül sıvılarındaki AGE düzeylerini azaltabilecek yaşam şekli değişikliklerinden diyet, egzersiz ve antioksidanların tedaviye eklenmesi düşünülebilir. Anantar kelimeler: İnfertilite, ileri glikasyon ürünleri, IVF, over rezervi, ovulasyon induksiyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: To determine the role of advenced glycated end protucts in inadequate response to in vitro vertilization treatment in patients with adequate ovarian reserve. MATERIALS-METHODS: 41 patients who had an IVF cycle due to unexplained infertility were included in the study. Patients were included in the patient and control groups according to their responses to treatment. Our study group was concluded as 24 patients and 17 controls. Advanced glycation end products were investigated in the follicle fluid and blood plasma samples of these patients who underwent IVF / ICSI. The study included 21- 44 year-old, without endometriosis, polycystic ovary syndrome, nonsmokers, no additional disease (DM, cardiovascular diseases, autoimmune diseases)and who had normal ovarian reserve (FSH 0.05). The patient and control groups included follicle AGE (Advanced Glycation End Products) (p: 0,027), serum AGE (p: 0,034), number of total collected oocytes (p: 0,000), mature oocyte count (p: 0,000), and fertilized oocyte count (p : 0.000) and peak estrogen levels were significantly different. In the patient group, follicular fluid AGE levels was positively correlated with total gonadotropin dose (p: 0.05). In this group, the level of follicular fluid AGE was also negatively correlated with the peak estrogen level (p: 0,04). Serum AGE levels were positively correlated with serum FSH levels in the patient group (p: 0.002). There was a positive correlation between serum AGE levels and BMI in the control group (p: 0.006). The follicular AGE values were positively correlated with FSH and induction days (p: 0,025-0,012), and were negative correlated with peak estrogen values (p: 0,017). The most strongly correlated correlation was the negative correlation between AGE and peak estrogen levels in the patient group (p: 0.025). No significant correlation was found between serum and follicular AGE levels with other parameters. RESULTS: The most significant correlation between the groups was the negative correlation between the follicular fluid AGE level and the peak estrogen level in the patient group (p: 0.025). No significant correlation was found between serum and follicular AGE levels with other parametres. When all results are evaluated, we can predict that progressive AGE accumulation in ovaries may cause mild oxidative and inflammatory damage in the ovarian microenvironment at reproductive age. These changes can adversely affect granulosa cell metabolism and the development of effective perifollicular vascularization, mature follicles and embryos. These changes can adversely affect granulosa cell metabolism and the development of effective perifollicular vascularization and mature follicles and embryos. Therefore, diet, exercise and antioxidants may be added to the treatment modalities to decrease the AGE levels in serum and follicle fluids in order to positively affect treatment response and pregnancy outcomes in unexplained infertility cases. KEY WORDS: infertility, AGE, IVF, ovarian reserve, ovulation induction.