Foam roller uygulamasının hamstring kası performansı üzerine etkileri
Effect of foam roller exercise on hamstring muscle performance
  1. Tez No: 555739
  2. Yazar: ERSEL DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ AKÇAKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Miyofasyal gevşetme günümüzde performans öncesi ısınmalarda ve performans sonrasında çokça uygulanan, gerekli fizyolojik ve bilimsel etkileri yeterli düzeyde araştırılmamış olan bir yöntem olup, gelişime ve araştırılmaya açık bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı; hamstring kas grubuna kuvvet egzersizi öncesinde Foam Roller ile kendi kendine miyofasyal gevşetme uygulamasının, tam dinlenmeye göre egzersiz performansına ve AZD üzerine etkilerini incelemektir. Katılımcılar ilk olarak, egzersizlerde kullanılacak bireysel yüklerinin hesaplanabilmesi için MT' lerinin belirlendiği ilk seansa geldiler. Daha sonra iki temel kuvvet testi egzersiz seansına 24 saat aralarla katıldılar. Katılımcılar seanslardan birinde her set öncesi Foam Roller ile 60 saniye KKMG ile aktif dinlendikten sonra 4 set x 10 MT leg curl hareketini yaptılar. Diğer seansta her set öncesi oturarak TD sonrasında 4 set x 10 MT leg curl hareketini yaptılar. Katılımcıların yorgunluk katsayısı açısından KKMG ortalamaları -18.38±8.52 olarak bulundu. Katılımcıların yorgunluk katsayısı açısından TD ortalamaları -26.50±7.23 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Myofascial release is a method that is currently used in pre-performance warming and after performance, and the necessary physiological and scientific effects have not been investigated adequately and it is a clear method to be developed and investigated. The aim of this study is; The aim of this study was to examine the effects of myofascial release with the foam exercise on the hamstring muscle group and on the exercise performance and PDL. Firstly, participants came to the first session in which their RM's were determined in order to calculate the individual loads to be used in the exercises. Then, two basic force tests participated in the exercise session at 24-hour intervals. Participants had 4 sets of x 10 RM leg curl movement after one active session with Foam Roller for 60 seconds with SMR before each set. In the other session, they sat before each set and made 4 sets x 10 RM leg curl after FR. In terms of fatigue coefficients of the participants, SMR averages were -18.38 ± 8.52. In terms of fatigue coefficient of the participants, FR mean values were -26.50 ± 7.23.