Sovyet sonrası Kazakistan ve Kırgızistan örneklerinde karşılaştırmalı sosyal devlet olgusu
The comparative social state in post soviet Kazakhstan and Kyrgyzstan
  1. Tez No: 555771
  2. Yazar: EMİNE SEZEN DİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'nin dağılması ile Orta Asya coğrafyasında bağımsızlıklarını kazanan Kazakistan ve Kırgızistan, uluslararası sistemi oluşturan ülkelerin, hem jeopolitik konumları, hem de sahip oldukları petrol, doğalgaz ve diğer enerji kaynakları ile dikkatini çekmişlerdir. Bu tez çalışmasında Kazakistan ve Kırgızistan ülkeleri örneklerinde; bağımsızlık sonrası sosyal devlet olgusu incelenmektedir. Devlet ve sosyal devlet kavramı, neo liberal politikalar etkisinde gelişen küreselleşmenin etkileri ile açıklanmaya çalışılacaktır. Yeni dünya düzeninde geçiş ekonomileri olarak adlandırılan bu ülkelerdeki sosyal devlet olgusu, gelişimi ve sosyal devletin geleceği anlatılırken yetmiş yıl egemenliği altında yaşadıkları SSCB'nin ekonomik, siyasi ve toplumsal etkilerine de değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan and Kyrgyzstan, which gained their independence in Central Asia following the disintegration of the USSR in 1991, has drawn the attention of the international arena mainly because of their geopolitic a position and their natural energy sources, including petrolum and natural gas. In this thesis the concept of social state following the independenc Kazakhstan and Kyrgyzstan will be evaluated, the concepts of“State”and“Social State”will be explained by focusing on the effects of globalization that developed as a result of liberal policies. In addition to the in depth analyses of the“concept of social state”in these countries, which are also called economies in transition to the new world order including its development and future, the economic political and social effects of being a part of USSR for almost 70 years will also be mentioned.