Post-Soviet coloured revolutions: An analysis of Kyrgyzstan's Tulip Revolution
Sovyet sonrası renkli devrimler: Kırgızistan?daki Lale Devrim incelemesi
  1. Tez No: 227773
  2. Yazar: JYLDYZBEK JOLDOSHBEK ULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Kırgızistan'da meydana gelen ?Lale Devrimini? incelemektedir. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla dünya Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'ın bağımsız bir ülke olarak oluşmalarına şahit oldu. Ancak, bu ülkelerin daha önceden bağımsız bir ülke olma deneyimleri olmadığından, bağımsızlık sonrası geçiş döneminde dış aktörlerin yönlendirmelerine açık durumda kalmışlardır. Bu dış aktörlerden biri de kuşkusuz demokratik sistemin oluşmasını teşvik eden ABD idi. Diğer yandan Rusya bölgedeki egemenliğini kaybetmemek için çaba sarf ediyordu. Bu gibi dış güçlerin bölgeye yönelik izledikleri siyasetlerinin sonucunda yeni bağımsız olan ülkeler biranda Batı ile Rusya arasında tercih yapma gerekliliğini hissetmeye başladılar. Dolayısıyla geçiş dönemindeki bu ülkelerin siyasi ve ekonomik alandaki yapılanma süreci kırılgan bir hale gelmişti. Bu yüzden, Batı yanlısı zihniyet ile Rusya yanlısı zihniyetin çatışması sonucu meydana gelen `renkli devrimler' bir tesadüf değil. Bu çalışmanın amacı ?Lale Devrimini? ve onun nedenlerini incelemektir. Bu nedenleri incelerken bağımsızlık sonrası Kırgızistan'daki yolsuzluk, işsizlik, ekonomideki tıkanıklık gibi iç nedenlerin ?Lale Devrimin? meydana gelmesindeki ana nedenler olduğu savunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The study seeks to analyze the ?Tulip Revolution?, its reasons and outcomes. With the collapse of the Soviet Union, newly independent Central Asian countries; Kyrgyzstan, Kazakhstan, Turkmenistan, Uzbekistan and Tajikistan emerged in the world politics as independent sates. However, used to be parts of big complex system of former Soviet Union and being lack of government experience in politic and economic area made them to dependent on external actors. One of the main external actors has become United States with its promotion of democracy and liberalization, while the Russia was challenging not to lose its political and economical influence in these states. As a result of these external powers? policy, within the time the leaders of these states found themselves in the complex choices, pro-Western or pro-Russian. Therefore political and economic developments of these states have become vulnerable. For these reasons the `coloured revolutions? in post-Soviet states, which was the struggle between the pro-Western and pro-Russian elites, were not a coincidence. The study argues that although ?Tulip Revolution? had similarities in its occurrence with previous `colourful revolutions? the main reasons of the ?Tulip Revolution? were the internal reasons, external reasons were only the accelerator factors. Analyzing of these reasons is the main goal of thesis.