Problems of water management in Post-Soviet Central Asia
Sovyet sonrası Orta Asya'da su yönetimi sorunları
- Tez No: 481625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bozulan merkezi düzenlemeye tabii olan 'su-enerji bağı'nın Orta Asya ülkeleri arasında neden olduğu sorunları incelemektedir. Ortaya çıkan bu problemler daha çok Ceyhun ve Seyhun nehirlerinin kullanımında kendisini göstermektedir. Tacikistan Rogun Barajını Ceyhun Nehri üzerine inşa etmek isterken, Kırgızistan da Kambarata-1 Barajını Seyhun Nehri üzerine yapmaya çalışmaktadır. Fakat bu adımlar suyu 'sulama' ağırlıklı kullanan Özbekistan ve Kazakistan'ın tepkisini çekmektedir. Diğer bir ifadeyle, bahsedilen ülkelerin suyu farklı amaçlarla kullanma isteği ortaya çıkan sorunların kaynağını teşkil etmektedir. Sonuç olarak, suyu geleneksel olmayan güvenlik tehdidi olarak algılayan bu tez suyun bölgede savaşlara yol açabilecek bir potansiyeli olup olmadığı sorusuna açıklık getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the water-related problems that took place among the Central Asian Republics when the centrally-managed 'water-energy nexus' broke down with the dissolution of the Soviet Union. The problems in the region are analyzed in terms of the two transboundary waters of Amu Darya and Syr Darya. While Tajikistan wants to build the Rogun Dam on Amu Darya, Kyrgyzstan tries to establish the Kambarata Dam-1 on Syr Darya. However, these attempts have been criticized by Kazakhstan and Uzbekistan because they need water for irrigation. In other words, different needs of water for these countries create conflicts among them. Therefore, this thesis, by examining water as an unconventional security threat in the region, aims to clarify the questions of whether water has the potential to cause war in the region.