Türk fantastik edebiyatında karakter kurgulamaları
Character fictions in Turkish fantasy literature
- Tez No: 555820
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu tez çalışması Türk Fantastik Edebiyatı metinlerindeki karakter kurgulamaları üzerinden fantastik etkinin kurulma ve algılanma süreçlerini incelemeyi amaçlamıştır. Başta Todorov olmak üzere pek çok kuramcının“fantastik”i algılama süreçleriyle açıklamış olması bu incelemeye yönelmede etkili olmuştur. Çünkü son dönem fantastik edebiyat eserlerinde hem okurda hem de anlatı kişilerinde“fantastik”, bir algı karmaşasına yol açmaz. Bu yüzden bu dönem eserlerinde görüldüğü hâliyle fantastik edebiyatın yeniden tanımlanması gerektiği düşünülmüştür. Bu tanımlamaya başlamadan önce fantastik edebiyata dair yapılan tanımlama çalışmalarına değinilmiş, yapılacak tanımlama için izlenecek yapısalcı metot açıklanmıştır. Nörobilimin verilerinden faydalanarak“fantastik”kavramı“gerçek”,“rüya”,“halüsinasyon”gibi kavramlara göre yeniden konumlandırılmıştır. Derrida'nın“différance”kuramı bağlamında dil ile“fantastik”arasındaki yakın ilişki açıklanmış ve“fantastik”in doğrudan dille ilgili bir kavram olduğu sonucuna varılmıştır. Bu aşamadan sonra“fantastik unsur”ve“fantastik gerçeklik”kavramları oluşturulup anlamları açıklanmıştır. Böylece ulaşılan yeni bir“fantastik edebiyat”tanımı, son dönem fantastik edebiyat eserlerinde etkisi görülen uygulamaları ilk kez başarıyla gerçekleştiren J.R.R. Tolkien'e atıfla“Tolkien Fantastiği”olarak isimlendirilmiştir. Tez çalışmasında incelenmek üzere seçilen metinlerin“Tolkien Fantastiği”nin Türkiye'deki örneklerinden olmasına özen gösterilmiştir. Karakter kurgulamaları incelenirken V. Propp'un ve Joseph Campbell'ın masallarda ve mitlerde tespit ettikleri karakter kuramlarından, E.M. Forster'ın roman karakterleri kuramından ve Wayne C. Booth'un retorik kuramı bağlamında ele aldığı hâliyle anlatıcının eyleyen olarak anlatıdaki varlığı yaklaşımından faydalanılmıştır. Bunun haricinde anlatı kişilerinin isimleri, fiziksel ve davranışsal özellikleri, tarihçeleri, diyalogları gibi anlatıya has özellikleri de incelenmiştir. Sonuç bölümünde Türk fantastik edebiyatında karakter kurgulamalarının anlatıdaki fantastik etkiye doğrudan katkı sağladıkları tespitine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to examine to set up and perceived processes of fantasy effect on character fictions in Turkish fantasy literute texts. It was be effective in addressing this examine that most of theorists, especially Todorov, explained“fantasy”through the processes of perception. Because latest fantasy literature works doesn't lead any perception complexity on readers or on narrative persons. For this reason, it is thought that fantasy literature should be redefined as seen in the works of this period. Before starting this redefinition, it has been mentioned about the identification studies about the fantastic literature and the has been explained structuralist method to be followed for the redefinition.“Fantasy”has been repositioned according to positions of“real”,“dream”,“hallucinations”by using neuroscience studies. Close relationship between language and“fantasy”has been explained in the context of Derrida's“différance”theory and it is concluded that“fantasy”is a concept which directly related with language. Concepts of“Fantasy fact”and“fantasy reality”has been created and defined. It has been reached a new“fantasy literature”definition in this way and it has been named“Tolkien Fantasy”refferring to J.R.R. Tolkien, because of his successfully works that observed their effects on latest fantasy literature works. While selecting the texts for examine in this thesis, it has been taken care of they should be samples of Tolkien Fantasy in Turkey. While examining on character fictions it has been used theories of V. Propp and Joseph Campbell that they detected on fairy tales and myths, E.M. Forster's theory on novel persons and thought of Wayne C. Booth which takes narrators as a narrative person in the context of his theroy of rhetoric. It has been examined properties like names, physical and behavioral properties, histories, dialogs of narrative persons also. At the result part, it has been reached that character fictions in Turkish fantasy literature are directly influenced fantasy effect in narratives.