Atatürk'ün dava arkadaşlarından Kılıç Ali
Kiliç Ali: One of the member of Atatürk's team
- Tez No: 555821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kılıç Ali, kendine has pek çok özelliği ile yakın siyasi tarihimizin önemli simaları arasında yer alan bir şahsiyettir. Sivas Kongresi günlerinde Mustafa Kemal'e iltihak eden ve o günden itibaren adeta hayatını Atatürk'e adayan Kılıç Ali, Atatürk son nefesini verinceye kadar yanından ayrılmadı. Güney cephe-sinde Maraş ve Antep muharebelerine katılarak Fransızlara karşı savaştıktan sonra Yozgat ve Zile'de ayaklanan asilere karşı mücadele verdi. Antep muha-rebeleri sürerken yapılan seçimlerde Antep milletvekilliğine seçildi ve 1939'a kadar ilk beş dönem kesintisiz olarak bu görevini sürdürdü. Bu süre zarfında pek çok farklı görev üstlenen Kılıç Ali, özellikle Ankara İstiklâl Mahkemesinin kudretli hâkimlerinden biri olarak hafızalarda yer etti. Kendisi hakkında yapılan menfi ve müspet propagandalar ile şahsi duygularımızın etkisinde kalmamaya dikkat ederek; arşiv belgeleri, hatıralar, kaynak ve araştırma eserler ile süreli yayınlardan elde ettiğimiz bilgileri objektif bir şekilde ortaya koymaya çalıştığımız bu araştırmanın amacı, Kılıç Ali'yi bütün yönleri ile tanıtmaktır. Bu çalışmanın; şahsi özellikleri ve yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşu aşamalarında üstlendiği görevler açısından yakından tanınıp bilinmeyi hak ettiğini düşündüğümüz Kılıç Ali'nin doğru bir şekilde tanınmasına katkıda bulunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kılıç Ali is one of the important figures of our close political history with his many special (unique) features. In the days of Sivas Congress, Kılıç Ali has joined the Mustafa Kemal and who has dedicated his life to Atatürk from now on than did not leave him until his death. He fought against the French by joining the battles of Maras and Antep on the Southern Front of Anatolia, and then he fought against the rebellious rebels in Yozgat and Zile. In the elections held during the Battle of Antep, he was elected to the parliament from Antep. Until 1939, the first five periods continued uninterruptedly. During this time, Kılıç Ali took on many different roles and took his place as one of the mighty judges of Ankara Independence Court. The purpose of this research; Kılıç Ali to introduce with all aspects. Paying attention not to be influenced by personal feelings with negative and positive propaganda made about him; archival documents, memories, sources and research works and the information obtained from the broadcast-term research works were tried to be presented objectively. This study; personal characteristics and the establishment of the new Republic of Turkey in terms of the duties undertaken in these stages, It is hoped that it will contribute to these convictions about Kılıç Ali who deserves to be known.